تأسیس سد خاکی مارد تأثیر بسیار مثبتی در کیفیت آب بهمن‌شیر دارد

سید زین العابدین موسوی عصر امروز چهارشنبه در حاشیه بازدید از سد خاکی مارد اظهار کرد: اگر سد مارد انجام نمی‌شد، وضعیت بسیار نامطلوبی صورت می‌گرفت؛ بنابراین سد خاکی مارد اتفاق بی‌نظیری است که در سال ۱۴۰۰ در آبادان به وقوع پیوست و آثار مثبتش را همشهریان در کوتاه‌مدت احساس خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه تا این لحظه در حدود سه هزار میکروموس از EC آب بهمن‌شیر به دلیل ایجاد این سد کاهش یافته و این رقم بزرگی است، افزود: یکی از عمده‌ترین عوامل بی‌کیفیتی آب بهمن‌شیر، ارتباط آب اروند با بهمن‌شیر از طریق رودخانه کارون است که سال‌ها لاینحل مانده بود.

فرماندار آبادان با بیان اینکه ما توانستیم آب باکیفیت غدیر را به آبادان برسانیم، ادامه داد: اما در ترمیم و جبران کمیت آن نیازمند میکس کردن آب غدیر با آب بهمن‌شیر بودیم که تنها چاره با کیفیت کردن آب بهمن‌شیر، جلوگیری از ورود آب‌شور به رودخانه بود و باید ارتباط اروند با کارون بالادست قطع و یا کنترل می‌شد چرا که قاعدتاً پایین بودنEC بهمن‌شیر می‌تواند کیفیت آب شرب و کشاورزی ما را تضمین کند.

تصفیه آب خانگی آکواجوی -اهواز

موسوی اظهار کرد: غیر از آب شرب، ما مشکل آب فاقد کیفیت بهمن‌شیر را به خصوص در تابستان داشتیم چون دام‌های ما به طور مستقیم از این آب سیراب می‌شوند و مزارع و نخیلات ما تشنه آب شیرین هستند که با اقداماتی که صورت گرفته امید است که کیفیت آب مورد نیاز دام‌ها و مزارع تضمین شود.

وی با تأکید بر اینکه سد مارد در سایر فصول سال نیز تأثیر مثبتی را بر محیط زیست آبادان دارد، بیان کرد: با احداث این سد خاکی آب‌شور برگشتی از دریا و اروندرود به بالادست و ایستگاه پمپاژ مارد مسدود و کنترل شد و شوری آب دریا به بهمن‌شیر هرگز نخواهد رسید.

فرماندار آبادان تصریح کرد: پروژه ساخت این دایک خاکی با عرض ۱۱ متر و ارتفاع از کف ۱۹ متر و طول از ساحل تا ساحل مقابل ۱۹۰ متر با جنس متریال خاک محل و لاشه‌سنگ از ۲۵ اردیبهشت‌ماه امسال شروع و در سوم تیرماه سال جاری به پایان رسید.

موسوی با بیان اینکه مقرر است که در آینده برای بهره‌برداری بهتر و عبور آب زیست محیطی پنج دهنه لوله سایز ۷۰۰ به صورت یکطرفه کارگذاری شود، افزود: در روز اول اتمام سد شاهد بودیم که حدود یک هزار میکروموس EC بهمن‌شیر پایین‌تر آمد و در روزهای بعد تا بالای سه هزار میکروموس شاهد تقلیل EC آب بودیم و امیدوار هستیم که از این حد نیز پایین‌تر رود.

تصفیه آب خانگی آکواجوی -اهوازوی اظهار کرد: امروز که در نزدیک‌ترین تصفیه‌خانه شهری نزدیک به آبادانEC آب هفت هزار و ۸۲۲ بود که در تصفیه‌خانه آبادان این عدد به چهار هزار و ۵۸۳ تقلیل یافت و این در حالی است که در سال گذشته EC تصفیه‌خانه آبادان لااقل همه روزه ۱۰۰ میکروموس بالاتر از آن ایستگاه بود که هم اکنون حدود سه هزار و ۲۰۰ میکروموس پایین‌تر از آن ایستگاه است.

فرماندار آبادان گفت: پیگیر رهاسازی آب از بالادست هستیم تا آب بهمن‌شیر را به آب شیرین باکیفیت تبدیل کنیم؛ البته در حال حاضر برخی روستاهای ما مشکلاتی دارند که با استقرار تانکر در حال رفع مشکلات هستیم و با افزودن تانکر و رهاسازی آب از بالادست این مشکلات موقت نیز حل خواهد شد.