دستگاه های تصفیه هوای خانگی ، سیستم های کوچک و قابل حملی هستند که مجهز به فیلترهای تصفیه کننده هوا مثل : فیلترهای هپا (HEPA) ، فیلترهای کربن فعال ، آیونایزر ، اشعه ماورای بنفش و فیلترهای فتوکاتالیست Tio2 می باشند. این دستگاه ها با حذف آلاینده های متداول در هوای منازل و ساختمان ها ، هوا را پاکیزه و مطبوع می کنند.
کارشناسان استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی در موارد زیر توصیه می کنند:

1 – اتاق نوزادان ، کودکان ، زنان باردار و سالمندان

این گروه بیش از سایرین در معرض آسیب های ناشی از آلودگی هوا قرار دارند. آلودگی هوا می تواند سطح سلامتی این دسته از افراد را پایین آورده و زمینه ابتلا به بیماری های مختلف را در آنها افزایش دهد. دستگاه تصفیه هوا می تواند از این آسیب ها جلوگیری کند.

2 – اتاق مبتلایان به آسم و آلرژی ، مبتلایان به بیماری های خاص ( هموفیلی ، بیماران کلیوی ، تالاسمی ، ام اس ، سل ، و حتی هپاتیت و ایدز) ، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی ، مراکز بهداشتی و درمانی ، بیمارستان ها و مطب پزشکان

به طور کلی هوای آلوده می تواند روند التیام و بهبودی بیماران مختلف را دچار اخلال کرده و حتی بیماری های مختلف را تشدید کند. آلودگی هوا سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و شرایط عمومی بدن را برای پیشرفت بیماری آماده می کند. تصفیه کردن هوا می تواند کمک شایانی به این بیماران برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کند و حتی در بهبود بیماری موثر باشد.

3 – اتاق آسیب دیدگان سوانح سوختگی و آتش سوزی

کسانی که دچار سوختگی شده اند هر لحظه در معرض خطر عفونی شدن زخم ها و جراحات خود هستند. تمیز نگه داشتن هوای اطراف می تواند از ایجاد عفونت جلوگیری کند. یک دستگاه تصفیه هوای خانگی این وظیفه را به خوبی انجام خواهد داد.

4 –ساختمان هایی که در نزدیکی اماکن پرترافیک و آلوده قراردارند ( مرکز شهر ، حاشیه بزرگراهها ، مناطق صنعتی ، ترمینال ها و فرودگاهها …)

ناگفته پیداست که هوای داخل این ساختمان ها به دلیل موقعیت مکانی که دارند ، به مراتب آلوده تر از هوای دیگر مناطق است.

5 –سالن های زیبایی و آرایشگاه ها

مصرف لوازم آرایشی ، اسپری ها ، رنگ های شیمیایی و مواد دکلره و … در یک خانه معمولی نیز می تواند خطرناک باشد چه برسد به سالن های زیبایی و آرایشگاه ها که میزان مصرف این مواد شیمیایی بسیار بالاست. چه افرادی که در این مراکز کار می کنند و چه کسانی که در آن رفت و آمد دارند همگی در معرض خطرات جدی هستند و دستگاه تصفیه هوا یک نیاز ضروری برای این اماکن است.

6 – باشگاه های ورزشی

معمولا هوای باشگاه های ورزشی به دلیل فعالیت های شدید ورزشی ، ناسالم و نامطبوع است. یک سیستم تصفیه کننده هوا می تواند هوای این اماکن را پاکیزه و مطبوع کند و در نتیجه باعث اثربخشی بیشتر فعالیت های ورزشی شود.

7 – مراکز اقامتی و تفریحی ( هتل ها ، خوابگاه ها ، مهمانسراها)

هوای پاکیزه می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی برای این اماکن مطرح شود. اقامت کنندگان به دنبال آرامش و استراحت هستند و هوای تصفیه شده به آنها کمک می کند.

8 – مراکز آموزشی و علمی ( مهد کودک ها ، مدارس ، کتابخانه ها ، سینما ها ، آموزشگاه ها و …)

هوای این مراکز به دلیل رفت و آمد زیاد جمعیت با کمبود اکسیژن همراه است. از طرفی حضور تعداد زیادی از افراد ، کودکان و دانشجویان در این مراکز احتمال انتقال بیماری های فصلی مختلف مثل سرماخوردگی را از شخصی به اشخاص دیگر بیشتر می کند. همچنین راندمان ذهنی افراد در هوای بسته و نسبتا آلوده این مراکز کمتر است. دستگاه های تصفیه هوا می توانند با پاکیزه و مطبوع کردن هوای این مراکز ، روند یادگیری و آموزش را بهبود دهند.

9 – موزه ها و آرشیو ها

گرد و غبار و ذرات معلق در هوا ، بخار آب و تنفس مداوم بازدید کنندگان آسیب جدی به اشیاء عتیقه و قدیمی می زنند و عمر آنها را کاهش می دهند. تابلوهای نقاشی ، اشیاء قدیمی و … میراث گرانبهایی هستند که باید از هرگونه آسیب در امان باشند. با تصفیه کردن هوای این اماکن می توان عمر این اشیاء را بیشتر کرد.

10 – مراکز لیتوگرافی ، چاپخانه ها و موسسه های کپی و تکثیر

افرادی که در این اماکن کار می کنند با مواد شیمیایی و سمی سرو کار دارند. تحقیقات نشان می دهد تنفس مواد شیمیایی که در صنایع چاپ و کپی مورد استفاده قرار می گیرد احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. از طرفی تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده از صنعت چاپ و کپی بسیار حساس به گرد و غبار و آلاینده های معلق در هوا هستند. اینها از دلایلی است که نشان می دهد دستگاه تصفیه هوا یک نیاز ضروری برای این مراکز است.

11 – رستوران ها و کافی شاپ ها ، مساجد ، حسینیه ها ، سینماها و …

هرجا که جمعیت زیادی در یک فضای نسبتا کوچک تجمع می کنند ، اکسیژن به سرعت مصرف و به جای آن دی اکسید کربن و بخار آب وارد هوا می شود. از طرفی بیماری های واگیردار فصلی نظیر آنفولانزا و حتی بیماری های خطرناکتر نیز به راحتی در این اماکن از شخصی به شخص دیگر منتقل می شوند. همین دلایل برای قراردادن یک دستگاه تصفیه هوا در این اماکن کافی نیست؟