عملکرد “یونایزر” در دستگاه های تصفیه هوای خانگی

يونايزر قسمتي از دستگاه تصفيه هواي ايرجوي است كه يون هاي منفي را توليد و وارد هوا مي كند.
11 مارس, 2014

تولید یون های منفی در دستگاه تصفیه هوای ایرجوی ، توسط یک فن آوری مدرن موسوم به “Corona discharge”انجام می گیرد که الکترون های با بار منفی را با اتم های هوای اطراف ترکیب کرده و وارد فضا می کند.

یون منفی چیست؟

یونهای منفی ذرات باردار الکتریکی هستند که پراکنده شدن آنها در هوا باعث از بین رفتن آلاینده های بسیار ریز و میکروار گانیزم های موجود در هوا شده و علاوه بر این تنفس آنها نیز برای سلامتی بسیار مفید است.

یون منفی در طبیعت

یون های منفی در طبیعت از راههای گوناگون وارد هوا می شوند. بعنوان مثال در نزدیکی یک آبشار ، حرکت توفنده آب باعث برخورد مولکولها به یکدیگر می شود.در اثر این برخوردها ، ممکن است الکترون هایی از یک اتم جدا شده و آن را تبدیل به اتم با یک بار مثبت کند و پس از جدا شدن از آن ، به یک اتم دیگر منتقل شده و آن را تبدیل به یک اتم با بار منفی کند.این اتم با بار منفی همان یون منفی مورد نظر ماست.آیا احساس شادی و طراوتی را که در نزدیکی یک آبشار داشته اید به خاطر می آورید؟این به دلیل پراکنده شدن یونهای منفی در اطراف آبشار است.اتفاقات مختلفی مثل رعد و برق نیز باعث به وجود آمدن طوفانهای الکتریکی و در نتیجه پراکنده شدن یون های منفی آرامش بخش در هوا می شوند.یون های منفی اعصاب را تسکین داده و شما را سرشار از انرژی می کنند.

تحقیقات نشان می دهد که در هوای تازه طبیعت معمولاً بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یون منفی در هر سانتیمتر مکعب وجود دارد. در کوهستان ها این مقدار به بیش از ۱۰۰۰۰ یون منفی در سانتیمتر مکعب می رسد. در هوای آلوده شهر ، تعداد یون های منفی در هر سانتیمتر مکعب به کمتر از ۱۰۰ یون می رسد.

استفاده از یونایزرهای هوا در بیمارستان های اروپا و روسیه بسیار متداول است.

یونهای منفی به دلیل بار منفی خود باعث جذب انواع خاصی از مولکولهای آلاینده هوا می شوند. بعنوان مثال:دود سیگار ، گردغبار، گرده گیاهان ، اسپری ها و دود ماشین ها جذب یون های منفی شده و در نهایت تشکیل خوشه مولکولی می دهند که وزن سنگین تری از هوا دارد و باعث فرو افتادن خوشه به زمین می شوند. این باعث پاکسازی هوای اطراف نیز می شود.

از دیگر آثار یون های منفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین بردن هیستامین های حساسیت زا
  • بهبود علایم برونشیت
  • کاهش بی خوابی ، میگرن، سردرد، خستگی و افزایش بهره وری در محیط
  • سرعت بخشیدن به بهبود زخمهای سوختگی ، زخم های ناشی از عمل جراحی و کاهش عفونت
  • کاهش اثرات منفی دود سیگار، آلرژی به گرده ها ،غبار و ذرات ریز آلاینده
  • از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و سایر میکروار گانیزمهای موجود در هوا
4.7/5 - (26 امتیاز)

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hirabsun