چه میزان آب باید نوشید؟

همه می‌دانند که نوشیدن آب خوب است اما آیا روشی وجود دارد که کیفیت آب را افزایش دهد !؟

افراد مشهوری در دنیا نوشیدن آب قلیایی را توصیه می کنند . و گفته می شود که آب قلیایی می تواند فواید بسیاری بر سلامت بدن داشته باشد. اما آیا این گفته ها صحیح است !؟

برخی از فواید گفته شده در مورد نوشیدن آب قلیایی :

    • کاهش وزن
    • شفافیت پوست
    • حتی مبارزه با سرطان
    • و…

لیزا درایر یکی از بهترین متخصصان تغذیه و از کارشناسان CNN می‌گوید: اگر چیزی قلیایی باشد به خاطر قلیایی بودن به خنثی کردن اسید موجود در گردش خون کمک می کند و به لحاظ نظری این امر  می تواند فوایدی بر سلامت بدن داشته باشد

آب قلیایی

 

آب قلیایی چیست ؟

آیا واقعا آب قلیایی از آب های  چشمه ها و یا آب های لوله کشی  که ما در تمام مدت نوشیده ایم، بهتر است!؟

آب قلیایی، آبی است که درجه PH  آن بالاتر از آب لوله کشی است. PH طبیعی ۷ است هر چه درجه PH  بالاتر باشد آب قلیایی تر است و هرچه PH پایین تر باشد آب اسیدی تر است.

مالینا مالکانی یک متخصص تغذیه و رژیم غذایی و سخنران آکادمی تغذیه و خوراک شناسی می‌گوید: PH آب لوله‌کشی تقریباً حدود ۷ است و PH  آب قلیایی حدود ۸ یا 9 است.  

ترکیبات قلیایی، نمک ها و فلزات، زمانیکه به آب اضافه می‌شوند آب را قلیایی تر می کنند.

 

برخی بیماری ها هستند که ph خون را تغییر می دهند، دیابت می تواند خون شما را اسیدی تر کند در حالی که مشکلات کلیوی می تواند خون را قلیایی تر کند. محصولات لبنی نیز می تواند خون را اسیدی تر کنند.

 

آب قلیایی از کجا می آید ؟ منبع آن کجاست؟

آب قلیایی طبیعی زمانی به دست می‌آید که آب ، مواد معدنی را از مناطقی مانند چشمه ‌ها با خود می‌آورد و به در رودخانه ها میریزد

برای شرکت ها رایج‌تر است که آب قلیایی تولید کنند و آن را در فروشگاه های خوار و بار یا از طریق خرده فروشی های آنلاین به فروش برسانند و برخی از عناوین تجاری مانند اسنشیال به طور خاص روی آب قلیایی تمرکز دارند. دیگران مانند شرکت اسمارت واتر محصولات قلیایی خاص را به عنوان بخشی از یک برنامه گسترده تر عرضه می کنند.

منابع آب قلیاییهمچنین شما می توانید آب قلیایی با لیمو و یا جوش شیرین تهیه کنید. محصولاتی مانند آب یونیزه را می توان در تهیه آب قلیایی تر استفاده کرد. این کار از طریق استفاده از الکتریسیته در جدا کردن مولکول های آب به اسید و قلیا انجام می‌شود و در نهایت آب اسیدی خارج می شود.

 

آیا آب قلیایی برای سلامتی مفید است؟

همچنان جا برای این تصمیم‌گیری وجود دارد…

مالکانی می‌گوید: در حقیقت در جهت تایید ادعاهایی که آب قلیایی را سالم می دانند یا رد آن ادعا ها، مدارک زیادی وجود ندارد. او می افزاید این موضوع از جمله رسوم زودگذر است افراد در مورد آن ادعاهای زیادی دارند که شما از آنها آگاهید.  

مثلاً می‌گویند: آب قلیایی یک درمان معجزه آساست و راه درمان بسیاری از مشکلات متعدد است و می‌تواند سوخت و ساز بدن را تقویت کند و از سرطان جلوگیری کند و بسیاری موارد دیگر وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم.

 

بیشتر بخوانید:

هر آنچه که باید درباره آب آشامیدنی بدانید

 

لیزا درایر متخصص مهم تغذیه و از کارشناسان CNN یک عبارت جدی تر دارد که می‌گوید: پیام اصلی من این است که آب قلیایی تنها یکی از خبرهای محبوب است که فاقد شواهد علمی معتبر است .

 

او  شواهد میان گرایش به آب قلیایی و رژیم غذایی قلیایی را بیان می کند که عبارت است از اینکه هر دوی آنها مطابق سلیقه روز محبوب هستند و نزد افراد مشهور هم دیده می‌شوند.

[swa_alexa_country][swa_alexa_country_global]

درایر می‌گوید: رژیم غذایی قلیایی مدعی است که با حذف غذاهای اسیدی مانند گوشت، لبنیات، شکر، غذاهای فرآوری شده و مصرف غذاهایی که بدن را قلیایی تر می کنند. از جمله: میوه ها، سبزیجات و غذاهای سویایی می‌توانید وزن خود را کاهش دهید و  سلامتی تان را بهبود ببخشید.

همچنین بسیاری از تحقیقات درباره ی آب قلیایی بر مبنای مطالعه بر روی حیوانات بوده اند به این معنا که اثرات احتمالی آن بر انسان هنوز به طور علمی تایید نشده اند. حتی زمانیکه تحقیقات، فایده های احتمالی قلیا برای رفلاکس اسید را نشان می‌دهند، چیزی نیست که پزشکان بالینی به شکل ضروری بدان توصیه کنند.

او اضافه می‌کند که درجه بالای قلیا در جریان خون می تواند به تحریکات پوستی و تحریک بافت‌های روده- معده منجر شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که جریان خون بسیار قلیایی است .به هرحال، هر دوی آنها درایر و مالکانی تاکید دارند که بدن به کنترل هر دو نوع آشامیدنی‌ها و غذاهای اسیدی و قلیایی به خوبی مجهز است.

مالکانی می‌گوید: اگر همه اعضای بدن وظیفه‌ای خود را آن طور که باید انجام دهند، PH خون چندان بالا نمی رود. پس اینکه شما می‌توانید با نوشیدن آب قلیایی به مقدار زیاد بر PH بدن اثر بگذارید، یک بد فهمی است.

چه شما مایعاتی با اسید و یا قلیایی بالا بنوشید و یا غذاهای اینگونه مصرف کنید، بدن شما به ویژه در سیستم گوارشی و قبل از اینکه غذا یا نوشیدنی به جریان خون شما آسیب بزند، کار خنثی سازی را انجام می دهد.

نوشیدن آب آشامیدنی توسط بچه - آکواجویاینکه مردم فکر می‌کنند با چیزهای قلیایی سالم تر می شوند، احساس بهتری دارند یا انرژی بیشتری می گیرند تنها یک گرایش است، در صورتی که نوشیدن آب ساده و معمولی در این زمینه کار مهمی می کند و حتما بدن شما را به گونه‌ای حفظ می‌کند که گویی بدنتان آبرسانی شده است.

 

آیا آب قلیایی واقعا برای شما بهتر است؟ آیا در نوشیدن آب قلیایی فوایدی وجود دارد یا اینکه اینها مشتی چرندیات است؟

علی رغم ادعاهای مطرح، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آب قلیایی برای سلامتی انسان بهتر از آب لوله کشی است. تنیس فنتون (متخصص تغذیه و پزشک بیمارهای واگیردار از دانشکده ی پزشکی cumming در دانشگاه کالگری) می گوید: ” همه ی این ها نوعی بازاریابی است و هیچ شواهدی وجود ندارد که این ادعا را تائید کند”

نمودار Ph

معیار PH نشان می دهد که یک مایع به PH پایین تر، اسیدی و مایعی با PH بالاتر، قلیایی می باشد.

آب خالص PH 7 ویا خنثی دارد، در حالیکه آب لوله کشی میزان تغییر طبیعی دارد که به مقدار مواد معدنی آن بستگی دارد.

بیشتر بطری های آب به میزان اندکی اسیدی هستند و لیمونادها و آب میوه ها اسیدی تر هستند. بطری های آب معمولا به عنوان آب های قلیایی نام گذاری شده اند و ادعا می شود که PH آنها بین 8 تا 10 است. برخی از آنها از چشمه ها یا چاه های خودجوش هستند و بطور طبیعی قلیایی اند، چرا که مواد معدنی حل شده دارند.

نوع دیگر بطری های آب از جریان یونیزه کردن بدست می آیند و ماشین های یونیزه ی آب که برای مصرف خانگی عرضه شده اند.

شرکت های آب قلیایی ادعا های مبهمی دارند مبنی بر اینکه آب قلیایی انرژی زاست و بدن را سم زدایی می کند و به آبرسانی بیشتری منجر می شود.

برخی ادعا می کنند که آب یونیزه شده می تواند مانع مبتلا شدن به سرطان شود، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نوشیدن آب با PH بالاتر می تواند بدن را تغییر دهد یا اینکه سودی داشته باشد.

 

PH خون بطور متراکم در حدود 7.4 تنظیم شده است، درحالیکه معده اسید هیدروکلرید ترشح می کند تا پروتئین ها را هضم می کند و پاتوژن های ناشی از غذا را از بین ببرد، که بسیار اسیدی است و PH آن 1.5 تا 3.5 است.

PH خون

دکتر فنتون می گوید: اگر شما آب بسیار قلیایی بنوشید، اسید هیدروکلرید در معده قبل از آنکه جذب خون شود، به سرعت آن را خنثی می کند.

 

برخی شرکت ها وجهی را به چندین مطالعه ی خرد اختصاص داده اند که فروش آب قلیایی را به منظور بهبود آبرسانی بدن به ورزشکاران پیشنهاد می دهد، ولی هر گونه فایده ی بالقوه در آن مطالعات ضعیف بوده است و روش آسانتر برای بهبود آبرسانی بدن تنها نوشیدن آب بیشتر است.

در خلاصه ای از تحقیق دکتر فنتون و همکارانش که در سال 2016 انجام داده اند، هیچ مدرکی یافت نشد که نشان دهد آب قلیایی یا رژیم قلیایی می تواند سرطان را درمان کند یا از آن جلوگیری کند.

 

مصرف آب قلیایی در موش و توله سگ، رشد ناقص و صدمه به عضله های قلب را نشان داده است.

 یک گزارش در سال 2015 بیان کرده که زمانی که گیاه آبزی شهری در یک شهر آلمان بطور تصادفی افزایش یافت، PH آب به 12 رسید، که باعث بیماری سوختگی پوست شد. درحالیکه چنین PH بالایی بعید است که در آب قلیایی بطری وجود داشته باشد، باید یادآوری کرد که یک  PH بالاتر ضرورتا بهتر نیست.

 

دکتر فنتون می گوید: تنها اثراتی که آب قلیایی بر سلامتی می گذارد و ما از آن آگاهیم، علائم خطرناک است؛ بنابراین افرادی که به بازاریابی آب قلیایی ادامه می دهند به همان اندازه بد هستند که فروشندگان روغن مار در سال گذشته بد بودند…!