آزبست چیست و آیا دستگاه های تصفیه هوا قادر به حذف آن هستند؟

آزبست یا الیاف پنبه نسوز معدنی نوعی سیلیکات است که در سنگ و خاک یافت می شود. به دلیل مقاومت بالای فیبر آن دربرابر حرارت ، از آن در مصالح ساختمانی به عنوان عایق در برابر آتش سوزی بهره برداری می شود.
31 دسامبر, 2020

بسیاری از کسانی که قصد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی را دارند ، به دنبال جواب این سوال هستند. آنها می خواهند بدانند آزبست دقیقا چیست و چگونه می توان از عوارض ناشی از آن در امان بود؟ و آیا فیلترهای تصفیه هوا قادر به حذف آن هستند؟ در این مقاله پاسخ این پرسش را خواهید یافت.

 

آزبست

آزبست چیست؟

آزبست چیست؟ (ویژگی ها و کاربرد آزبست)

آزبست یا الیاف پنبه نسوز معدنی نوعی سیلیکات است که در سنگ و خاک یافت می شود. به دلیل مقاومت بالای فیبر آن دربرابر حرارت ، از آن در مصالح ساختمانی به عنوان عایق در برابر آتش سوزی بهره برداری می شود. از این ماده معدنی در ساخت طیف وسیعی از کالاهای صنعتی نظیر سقف کاذب، کاشی، برخی صنایع کاغذی و همچنین به دلیل قدرت اصطکاک بالا از آن در ساخت لنت ترمز ، کلاچ و برخی دیگر از قطعات خودرو استفاده می شود. البته هم اکنون استفاده از آن ممنوع شده است اما هنوز نیز به صورت غیر قانونی از آزبست استفاده می شود. 

غلظت آزبست در هوا از طریق برش ، سایش و سایر عملیاتی که روی مواد حاوی این ماده انجام می شود ، افزایش می یابد.

مضرات آزبست بر سلامتی انسان چیست؟

قرار گرفتن در معرض آزبست خطر ابتلا به بیماری های ریه را افزایش می دهد. برخی کارشناسان خطرات ناشی از این ماده معدنی را به مراتب بدتر از دود سیگار می دانند. عوارض و بیماری های ناشی از الیاف پنبه معدنی ممکن است چندسال به طول انجامد. معاینات فیزیکی ، رادیوگرافی قفسه سینه و آزمون های عملکرد ریوی می تواند به پزشکان کمک کند تا عوارض ناشی از آزبست در بدن بیمار را شناسایی کنند.

بنابه گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)سه عارضه عمده بهداشتی ناشی از قرارگرفتن در معرض آزبست عبارتند از:

  •  سرطان ریه
  •  Mesothelioma : یک نوع نادر از سرطان که در پوشش نازک ریه ، قفسه سینه ، شکم و قلب ظاهر می شود.
  •  آزبستوزیس : نوعی بیماری حاد ریوی

راه های جلوگیری از خطرات آزبست چیست؟

بهترین کار این است که استفاده از آزبست در صنایع مختلف و خصوصا در مصالح ساختمانی و همچنین ساخت قطعات خودرو متوقف گردد. در این خصوص بسیاری از کشورها گامهای بسیار مفیدی برداشته اند. گام موثر بعدی استفاده از دستگاه های تصفیه کننده ی هوا است. دستگاه های تصفیه هوای خانگی که مجهز به فیلترهای هپا HEPA هستند به طور موثری آزبست را از هوای منزل شما حذف می کنند. درواقع فیلترهای هپا طوری طراحی شده اند که با عبور هوا از آنها ، ذرات معلق موجود در هوا در لابلای بافت های تودرتوی آن به دام می افتند و از هوا حذف می شوند.

آزبست نیز از جمله آلاینده های معلق در هوا است که به همین روش توسط دستگاه تصفیه هوا حذف می شود.

بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی جهت حذف آزبست 

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات

hirabsun