تصفیه آب دریا با استفاده از روش نمک زدایی

نمک زدایی یا حذف نمک از آب می تواند برای تولید آب آشامیدنی از آب دریا و یا آب شور استفاده شود.

دانشمندان در حال مطالعه روش های استفاده از نمک زدایی در مقیاس جهانی هستند ، اما شما می توانید خودتان با استفاده از یک لیوان ، یک کاسه و نور خورشید عملیات نمک زدایی آب را انجام داده و آب شور را به آب شیرین تبدیل کنید .

 

مرحله اول : جمع آوری مواد لازم

برای انجام این کار باید از آب حاوی نمک یا آب شور دریا استفاده کنید . مقدار لازم برای این کار حدود یک لیوان می باشد .

شما میتوانید از یک فروشگاه یک بطری آب و یک بسته نمک یددار خریداری کرده و یا اگر در نزدیکی دریا یا اقیانوس زندگی میکنید متوانید از خرید این موارد صرف نظر کنید و یک بطری را از آب دریا پر کنید و از همان آب استفاده نمائید .

آب دریاها مقدار بالایی نمک دارد و برای عملیات نمک زدایی بسیار مناسب می باشد.

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

یک لیوان سرامیکی و یک کاسه شیشه ای بزرگ تهیه کنید. شما از لیوان سرامیکی به عنوان ظرفی برای شیرین کردن آب استفاده خواهید کرد و کاسه بزرگ شیشه ای به عنوان مخزن نمک ، در طی فرآیند نمک زدایی عمل خواهد کرد. کاسه شیشه ای باید به اندازه ای بزرگ باشد که متناسب با لیوان باشد.

شما همچنین به یک بسته پلاستیک و یک وزنه کوچک مانند سنگ نیاز دارید.

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

مرحله دوم : ساخت دستگاه نمک زدایی

 

1- شما باید در منطقه ای قرار بگیرید که نور مستقیم خورشید به آن محل میتابد. ابتدا برای گرم کردن آب باید ظرف حاوی مورد نظر را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داده و سپس آب شروع به بخار شدن میکند . و به پلاستیک بالای ظرف برخورد کرده متراکم میشود و پس از آن میتوانید از این آب شیرین شده بنوشید .

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

2- لیوان را تا نیمه از آب شور دریا یا آب نمک پر کنید . حتما لازم نیست که لیوان بطور کامل پر شود . مقداری نمک یددار به آن اضافه کنید بطوری که آب شور شود . حتما آن را بچشید تا از شور بودن آب اطمینان حاصل کنید . به همان اندازه ای که آب نوشیدید به لیوان مورد نظر مجددا آب اضافه کنید .

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

3- اکنون محلول آب نمک را درون کاسه بزرگ شیشه ای بریزید و پس از آن لیوان را بشویید و با یک دستمال بطور کامل آن را خشک نمائید .

هنگامی که لیوان را بطوره کامل خشک کردید باید آن را در وسط ظرف شیشه ای قرار دهید .

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

حال کاسه شیشه ای را با پلاستیک بپوشانید . و با استفاده از یک نوار چسب محکم دور تا دور کاسه را چسب کنید تا هیچ قسمت بازی وجود نداشته باشد .

 

4- حال بدنبال نقطه ای بگردید که مستقیما در معرض تابش نور خورشید میباشد و کاسه شیشه ای را در آن محل قرار دهید .

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

5- در این مرحله شما باید آن تکه سنگ کوچک را در بالای پلاستیک درست بالای فنجان قرار دهید .این پلاستیک بدلیل سنگینی تیکه سنگ مقداری آویزان میشود . با این کار آب متراکم شده درون فنجان می ریزد

 

مرحله سوم : صبر کنید

ظرف مورد نظر را به مدت سه الی چهار ساعت در مقابل نور خورشید قرار داده . پس از این مدت نور خورشید باعث مرطوب شدن هوای درون ظرف میگردد و این امر منجر به تشکیل قطرات آب روی قسمت پلاستیکی کرده و سپس قطرات آب درون لیوان ریخته  میشوند.

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

لیوان سرامیکی حاوی قطرات آب شیرین شده را از درون ظرف خارج کرده و سپس آن را تست کنید تا از شیرین بودن آن اطمینان حاصل کنید .

و درصورتی که مراحل انجام این کار را به درستی انجام داده باشید باید آبی شیرین و خالص را بدست آورده باشید که بتوان آن را میل کرد.

تصفیه آب دریا با روش نمک زدایی

جمع بندی

با استفاد از این چند مرحله ساد شما میتوانید آب شور دریا را به آب شیرین قابل شرب تبدیل کنید . که فرایند خلاصه شد این عملیات به این صورت میباشد :

این دستگاه آب شیرین کن دستی برای گرم کردن آب شور دریا از نورخورشید استفاده میکند . پس از تبخیر آب حاوی نمک مواد پلاستیکی بالای ظرف بخارات آب درون کاسه را به دام می اندازد .

قطعه سنگ بالای پلاستیک باعث جریان دادن به قطعات آب به بالای مرکز لیوان شده و قطرات آب به آرامی درون لیوان ریخته میشوند .

نتیجه این کار باعث شیرین شدن آب شور شده و در پایان شما یک لیوان آب شیرین و خالص خواهید داشت.