خبر گزاری فارس: آلودگی هوای منازل بیشتر از خیابان برای تنفس کودکان مضر است

خبر گزاری فارس: آلودگی هوای منازل بیشتر از خیابان برای تنفس کودکان مضر است خبرگزاری فارس: يك متخصص اطفال گفت: برخلاف تصور همگان آلودگي هوا منحصر به اتومبيل و خيابان نيست بلكه آلودگي در منازل را هم شامل مي‌شود كه بعضاً از آلودگي خيابان نيز مضرتر است منصور بهرامي در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس شايع ترين بيماري كودكان و مهمترين علت مراجعه آنان به پزشك به خصوص در فصل پائيز و زمستان را بيماري‌هاي تنفسي عنوان كرد و گفت: بيماري‌هاي تنفسي در كودكان دو جنبه دارد يك گروه منشأ آلرژي دارد و گروهي ديگر ناشي از آلودگي هواست كه در حقيقت آلودگي هوا نقش مهمي در انتقال بيماري هاي عفوني سيستم تنفسي كودكان دارد. وي اظهار داشت: برخلاف تصور همگان آلودگي هوا منحصر به اتومبيل و خيابان نيست بلكه آلودگي در منازل را هم شامل ...
28 آگوست, 2011

خبر گزاری فارس: آلودگی هوای منازل بیشتر از خیابان برای تنفس کودکان مضر است

خبرگزاری فارس: يك متخصص اطفال گفت: برخلاف تصور همگان آلودگي هوا منحصر به اتومبيل و خيابان نيست بلكه آلودگي در منازل را هم شامل مي‌شود كه بعضاً از آلودگي خيابان نيز مضرتر است
منصور بهرامي در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس شايع ترين بيماري كودكان و مهمترين علت مراجعه آنان به پزشك به خصوص در فصل پائيز و زمستان را بيماري‌هاي تنفسي عنوان كرد و گفت: بيماري‌هاي تنفسي در كودكان دو جنبه دارد يك گروه منشأ آلرژي دارد و گروهي ديگر ناشي از آلودگي هواست كه در حقيقت آلودگي هوا نقش مهمي در انتقال بيماري هاي عفوني سيستم تنفسي كودكان دارد.

وي اظهار داشت: برخلاف تصور همگان آلودگي هوا منحصر به اتومبيل و خيابان نيست بلكه آلودگي در منازل را هم شامل مي‌شود. در منازل به علت پخت و پز و سرخ كردن غذا، مصرف سيگار در خانواده، نظافت‌هاي آنچناني مانند ايجاد گرد و خاك و استفاده زياد از آب ژاول (وايتكس) كه مصرف بيش از حد آن مانند گاز شيميايي زيان آور است، هوا آلوده مي‌شود.

بهرامي همچنين استفاده از اسپري‌هاي خوشبو كننده و حشره‌كش‌ها را عامل ديگري در آلودگي هواي منازل عنوان كرد و افزود: همچنين دود كردن اسپند نيز مانند سيگار آلودگي ايجاد مي‌كند، لباس‌هايي كه به كودكان مي‌‌پوشانيم اگر پرز داشته باشد يا استفاده از پرده و موكت‌هايي كه پرز دارد منجر به انتقال آلودگي به ريه مي‌شود.

وي اظهار داشت: مثلا فرد سيگاري مي‌گويد من در فضاي خانه سيگار نمي كشم و در حياط سيگار مي‌كشم ولي وقتي پس از استعمال باز مي‌گردد دود موجود در تنفس را در فضا منتقل مي‌كند.

اين متخصص اطفال اضافه كرد: خانواده‌ها بايد آگاه باشند كه پاك نگه داشتن فضا و هواي منزل در بيماري‌هاي تنفسي كودكان بسيار موثرتر از محيط بيرون است يعني هم شهر آلوده داريم و هم خانه آلوده داريم.

وي بسته بودن ممتد پنجره‌هاي منازل را كه موجب ساكن شدن هواي داخل خانه مي‌شود را نامناسب دانست و گفت: عفونت‌هاي فصلي، ويروس‌ها، ميكروب‌ها در هوا همچنان پخش است و با آلودگي هوا مشكل دو چندان مي‌شود. زندگي در محيط آلوده فشار زيادي بر مخاط دستگاه تنفسي و ريه ايجاد مي‌‌كند كه با كوچك‌ترين ميكروب به بيماري مانند عفونت دستگاه تنفسي، سينوزيت، تورم لوزه‌ها، مجاري تنفسي و بافت ريه مبتلا مي‌شود و بهترين راه براي جلوگيري از بيمار شدن كودك پاكيزه نگه داشتن محيط خانه است.

بهرامي خاطرنشان كرد: مي‌توان با مرطوب نگه داشتن منازل از خشكي هوا كه منجر به سرفه كودكان مي‌شود نيز جلوگيري كرد

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

hirabsun