تصفیه آب و میکروب زدایی به وسیله اشعه ماورای بنفش (UV)

براي بهره برداري از تکنولوژی ماورای بنفش در تصفیه آب ، لامپ را يا در خارج از آبی كه قرار است تصفيه شود، قرار می دهند، يا اينكه آن را در درون آب معلق مي كنند. اگر قرار باشد اين لامپ ها درون آب معلق شوند ، آنها را درون لوله هاي كوارتزي موسوم به Sleeve قرار مي دهند تا سرد نشوند. اگر آب حدود سه ثانیه در معرض این اشعه قرار بگیرد، ضدعفونی می شود
9 آگوست, 2012

معمولا از اشعه ماورای بنفش جهت میکروب زدایی بهتر آب در کنار روشهای دیگر مانند کلرزنی و اسمزمعکوس  استفاده می کنند. این اشعه دارای طول موج ۲۵۰ تا ۲۷۰ نانومتر است. برای تولید انرژی  ( Ultra Violet ray ( UV  با زدن قوس الکتریکی، لامپ حاوی بخار جیوه را باردار می کنند این عمل موجب تولید انرژی شده و اشعه فرابنفش منتشر می شود.

 

این اشعه با تاثیر بر روی پروتوپلاسم و آنزیم سلولها سبب نابودی آنها می گردد. این اشعه قادر است فرم فعال باکتری، ویروس، تک یاخته و اسپور را غیر فعال و از تکثیر آنها جلوگیری کند. بسیاری از میکروارگانیزمهای بیماری زا عمر کوتاهی دارند و در صورت عقیم و غیر فعال شدن ، از بین می روند.

 

برای بهره برداری از تکنولوژی ماورای بنفش در تصفیه آب ، لامپ را یا در خارج از آبی که قرار است تصفیه شود، قرار می دهند، یا اینکه آن را در درون آب معلق می کنند. اگر قرار باشد این لامپ ها درون آب معلق شوند ، آنها را درون لوله های کوارتزی موسوم به Sleeve قرار می دهند تا سرد نشوند. اگر آب حدود سه ثانیه در معرض این اشعه قرار بگیرد، ضدعفونی می شود.

 

مزایا و معایب تصفیه آب به وسیله اشعه ماورای بنفش (UV)

عدم تولید محصولات جانبی زیانبار مانند تری هالومتان ها (که در اثر کلر زنی به وجود می آیند) ، بالا بودن ضریب اطمینان و مصرف کم انرژی از مزایای این روش محسوب می شود. اما به علت عدم ایجاد اشعه باقیمانده در داخل آب ، قادر به حذف آلودگی های احتمالی ثانویه که ممکن است بعد از تابش اشعه وارد آب شوند، نیستند.
لازم به ذکر است که لاشه میکروارگانیزمهای غیر فعال شده ، در آب باقی می ماند و می‌تواند تبدیل به خوراکی برای سایر میکروارگانیزمها و انگل های دیگر که پس از گندزدایی اولیه ، آب در معرض آنها قرار می گیرد ، شود. اشکال دیگری که در گندزدایی آب به وسیله اشعه ماوراء بنفش وجود دارد این است که احتمال دارد گروهی از میکروارگانیزمها به دلیل وجود ذرات معلق بسیار ریز در آب به طور کامل در معرض تابش اشعه قرار نگیرند و یا عده ای از آنها در سایه ذرات ریز معلق در آب پنهان شده و از تابش اشعه در امان بمانند.

 

همچنین باید در نظر داشت که گروهی از میکروارگانیزمها در برابر کلر و اشعه ماوراء بنفش مقاوم بوده و به محض برخورد با این گندزدا ها در اطراف خود یک غشاء محافظ ایجاد کرده و پس از رفع خطر و ورود به بدن موجود زنده مجددا با از بین رفتن غشاء محافظ، به فعالیت خود ادامه دهند.

 

چگونه از این تکنولوژی در تصفیه آب آشامیدنی استفاده کنیم؟

به دلیل معایبی که در بالا ذکر شد، استفاده از UV به تنهایی جهت تصفیه آب توصیه نمی شود و عموما به عنوان یک روش جهت میکروب زدایی مضاعف در کنار روش های دیگری چون کلرزنی، اسمز معکوس و … بکار گرفته شود. اگر شما از آب چاه جهت تامین آب آشامیدنی خود استفاده می کنید و یا مایل هستید علاوه بر نصب یکی از مدلهای تصفیه آب پنج مرحله ای آکواجوی ، میکروب زدایی مضاعف هم انجام دهید، توصیه می کنیم دستگاه تصفیه آب ماورای بنفش آکواجوی را در مرحله ششم تصفیه آب خانگی خود نصب کنید.

 

دستگاههای UV آکواجوی با ظرفیت های ۱ GPM ، ۳ GPM و ۱۴ GPM قادر هستند به وسیله تابش اشعه ماوراء بنفش به آب، میکروارگانیزمهای موجود در آب را غیر فعال کنند. لذا در بسیاری از موارد استفاده از این دستگاه ها در کنار سایر دستگاه ها، به عنوان یک شیوه میکروب زدایی مضاعف توصیه می شود.

 

فیلم : عملکرد فیلتر تصفیه آب ماورای بنفش و نحوه مونتاژ آن بر روی دستگاه تصفیه آب خانگی آکواجوی

5/5 - (1 امتیاز)

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hirabsun