تصفیه آب به روش اولترا فیلتراسیون (UF)

امروزه غشاء اولترا فيلتر به صورت ني هاي توخالي ( Hallow Fibers ) ساخته مي شود. جنس ني ها از Poly Amid  و ياPoly Propylene  است و روي بدنه آنها منافذي با قطر حداكثر 02/0 ميكرون وجود دارد. آب با عبور از اين منافذ، از طريق بدنه ني ها وارد شده و از انتهاي ني ها خارج مي شود.
9 ژانویه, 2014

با وجود اینکه در بسیاری از کشورها، کلرزنی به عنوان یک روش شیمیایی متداول جهت ضدعفونی کردن و از بین بردن میکروارگانیزمهای بیماری زای آب استفاده می شود، اما روشهای دیگری نیز برای حذف میکروب ها و انگل ها از آب آشامیدنی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از این روشها تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون می باشد.
در تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون ( ( Ultra Filtration آب از یک غشاء ( Ultra – Filter Membrane ) که دارای منافذ بسیار ریز با حداکثر قطر ۰۲/۰ میکرون است ، عبور داده می شود. ریزترین میکروارگانیزمی که می تواند در آب وجود داشته باشد ویروس پولیو ، عامل بیماری فلج اطفال است که اندازه آن از ۰۲/۰ میکرون بزرگتر است. سایر میکروارگانیزمها قطری به مراتب بزرگتر از این اندازه دارند. بنابراین با عبور آب از منافذ این غشاء مذکور کلیه میکروارگانیزمها به طریق فیزیکی از داخل آب حذف می شوند چرا که قادر به عبور از منافذ غشاء نیستند.

نی های UF ( راست ) کارتریج UF ( چپ )

امروزه غشاء اولترا فیلتر به صورت نی های توخالی ( Hallow Fibers ) ساخته می شود. جنس نی ها از Poly Amid  و یاPoly Propylene  است و روی بدنه آنها منافذی با قطر حداکثر ۰۲/۰ میکرون وجود دارد. آب با عبور از این منافذ، از طریق بدنه نی ها وارد شده و از انتهای نی ها خارج می شود.

امروزه تصفیه آب با فناوری غشاء اولترا فیلتر در سطح جهان به ثبت رسیده و به عنوان یک تحول راه گشا در تصفیه آب های آشامیدنی مورد تحسین کارشناسان بین المللی قرار گرفته است.

مزایای تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون

۱- در روش کلرزنی ، لاشه میکروارگانیزمهای غیر فعال شده ، در آب باقی می مانند و ممکن است که خوراک مناسبی برای انگل ها و باکتری های دیگر شوند. در حالی که با تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون ،‌ میکروارگانیزمها به روش فیزیکی کاملا از آب حذف می شوند و در واقع آب استریل می شود.

۲- برخی از میکروارگانیزمها نظیر کریپتوس پوریدیوم که یک تک یاخته انگلی است، نسبت به کلر مقاوم است و با کلرزنی از بین نمی رود در حالی که با تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون، کلیه انگل ها ، باکتری ها و … از آب حذف می شوند.

دستگاه های تصفیه آب چهار مرحله ای آکواجوی، مجهز به تکنولوژی اولترافیلتراسیون بوده و قادر به حذف کلیه میکروارگانیزمهای موجود در آب با استفاده از فیلتر UF می باشند.
همچنین دستگاه های تصفیه آب Home Spring که از نوع دستگاه های تصفیه آب در نقطه ورودی می باشند، قادر هستند با استفاده از تکنولوژی UF تمام آب ورودی به واحد مسکونی را زلال، شفاف و عاری از میکروارگانیزم کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hirabsun