ارتباط بین آلودگی هوا و میزان بستری و مرگ و میر در شهر اصفهان بررسی می شود.

طرح موسوم به بررسی " ارتباط بین آلودگی هوا و میزان بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی ، عروقی " برای اولین بار در کشور و در شهر اصفهان آغاز شد.
11 نوامبر, 2011

به گزارش ایرنا،مدیر اجرایی این طرح روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: این طرح به مدت یکسال، در سه مرحله و در همه بیمارستانها، مراکز درمانی شهر اصفهان و چهار فصل سال بررسی می گردد.
دکتر ‘کتایون ربیعی’با بیان اینکه تاکنون در این زمینه مطالعات وسیع، همه جانبه و دقیقی در کشور انجام نشده است، اضافه کرد:تنها در شهر تهران نمونه ای از این تحقیق انجام شده است که تنها ۲۵۰ نفر در برخی از بیمارستانها مورد بررسی قرار گرفته اند و زمان اجرای طرح نیز کمتر از یکسال بوده است.
ربیعی طرح بررسی ارتباط بین آلودگی هوا و بیماریهای قلبی را شامل سه مرحله’بررسی وضعیت موجود’ ، ‘طراحی و اجرای مداخلات’ و ‘بررسی نتایج و ارائه گزارش نهایی’ عنوان نمود
دکتر ربیعی با بیان اینکه استاندارد جدید تحقیقات پزشکی این است که همه عوامل بروز یک بیماری باید با هم بررسی شود، افزود :یکی از ویژگیهای طرح این است که فرد را تنها با شرایط خودش مقایسه می کنند تا عوامل مخدوش کننده را از جریان تحقیق حذف کنند، به این معنا که آیا فرد در یک هفته گذشته دچار مشکل جسمی، روحی و یا بستری در بیمارستان بوده است یا خیر.
وی خاطر نشان کرد:وقتی عوامل مخدوش کننده از جریان این تحقیق حذف شود می توان نتیجه گرفت که آلودگی هوا باعث ایجاد بیماری قلبی در فرد شده است.
این طرح با مشارکت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان، سازمان محیط زیست استان و استانداری اجرا می گردد.

به این مطلب امتیاز دهید

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hirabsun