آلودگی هوا باعث افزایش بیش فعالی و کاهش تمرکز کودکان تهرانی می شود
“حسن عشایری” گفت : وضعیت کنونی به‌ گونه‌ ایست که هر روزدر میان مراجعان به کلینیک‌ های توانبخشی یک بچه بیش فعال وجود دارد.
عشایری با تاکید بر تاثیر آلودگی هوا بر سیستم مغزی کودکان به نتایج یک تحقیق اشاره کرد و گفت: در یک تحقیق ، بچه‌های تجریش با بچه‌های منطقه ۱۹ همچنین با باطری ساز‌ها که با سرب سر و کار دارند با حروف چین‌ها مقایسه شد، نتایج این تحقیق نشان داد که در در خون بچه‌های ساکن تجریش حتی در منطقه‌های قدیمی هم سرب وجود دارد و این موجب حیرت ما شد چون پیش فرض ما این بود که آنجا باید شرایط بهتر باشد اما به هر حال معلوم شد بادی که از غرب می‌وزد سرب موجود در هوا را به همه مناطق می‌برد.
مؤسس انجمن حمایت از حقوق کودکان در مورد واکنش‌های روانی کودکان به آلودگی هوا بیان کرد: از نظر واکنش‌های روانی این کودکان را بررسی کردیم و دیدیم که آن‌ها در واکنش‌ها تاخیر دارند ، البته این مساوی با این نیست که فورا دچار افت تحصیلی شوند اما ثابت شد که به هر حال آلودگی هوا در شرایط آنها موثر است.
وی ادامه داد: این آزمایش‌ها نشان می‌دهد، کودک برای حل مساله، نیازمند مصرف بیشتر اکسیژن است به همین دلیل بچه‌ها برای فعالیت ذهنی به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. اگر اکسیژن کم باشد فعالیت ذهنی فرد آسیب می‌بیند. حجم خون مغز در سن سی‌سالگی به یک سوم می‌رسد اما کودکان حتی ۱۴۰ برابر یک فرد بزرگسال اکسیژن نیاز دارند.
این متخصص نوروسایکولوژی در ادامه این سخنرانی در تقسیم‌بندی تاثیر آلودگی هوا اضافه کرد : آلودگی به دو شکل بر مغز تاثیر می‌گذارد، تاثیر ‌قابل برگشت و غیر‌قابل برگشت. عوارض آلودگی هوا در زمان جنینی در اکثر موارد غیر‌قابل برگشت است. ضمن این‌که کودکان در بسیاری موارد به دلیل کمبود اکسیژن دچار اختلال در توجه، تمرکز، حافظه حتی اختلال در تکلم می‌شوند. به تازگی سطح این اختلال‌ها تاجایی افزایش یافته که حتی تا حد تشنج هم پیش می‌رود.
این استاد دانشگاه نسبت به افزایش بیماران مبتلا به پارکینسون در تهران هشدار داد و افزود : ما بیماران جوانی در تهران داریم که مبتلا به پارکینسون هستند و این تعجب‌ برانگیز است که چرا این افراد در جوانی به بیماری ضعف سیستم عصبی دچار شده‌اند.
وی احتمال داد در ۱۰ سال آینده تعداد مبتلایان به پارکینسون در تهران دو برابر شود.
عشایری سپس در اثبات تاثیر مستقیم منوکسید کربن بر ابتلای جوانان به پارکینسون توضیح داد : تحقیقات نشان می‌دهد اغلب جوانانی که قصد خودکشی با گاز داشته اما خوشبختانه نجات یافته‌اند، سه تا چهار سال بعد ، ۱۰۰ درصد به پارکینسون دچار می‌شوند. جوان‌های مبتلا به پارکینسون مراجعه کننده به مراکز توانبخشی نیز اعلام کرده‌اند که جایی در معرض مونوکسیدکربن قرار داشته‌اند.
این استاد دانشگاه اختلالات روانی ، اختلال در خلاقیت همچنین ناتوانی در حل مساله را از دیگر عوارض آلودگی هوا برشمرد و افزود: در اثر آلودگی هوا مغز اجتماعی بیشتر از بخش‌های دیگر مغز آسیب می بیند و در نتیجه افراد از نظر اجتماعی دچار مشکل می‌شوند.
عشایری با اظهار نگرانی در مورد تولید و مصرف بنزین غیر‌استاندارد در کشور گفت: حتی با ماسک هم نمی‌شود از ورود ذرات مضر به داخل ریه جلوگیری کرد. پس مشکل تنها مونوکسید‌کربن نیست، بنزین‌های که در ایران استفاده می‌شود استاندارد نیست مواد مضری که بنزین‌ها دارند از داخل برونش جذب مویرگ‌ها می‌‌شوند و به دیواره رگ‌ها آسیب می‌رساند.