آب معدنی با علامت استاندارد حاوی جلبک بود!

سلامت نیوز :  ظهر مرداد ماه، گرمای 40 درجه، تن خیس عرق و لب تشنه آب، خودت را به نزدیك‌ترین مغازه می‌رسانی و طلب آب می‌كنی، فروشنده با دست به یخچال اشاره می‌كند كه یعنی خودت بردار، در یخچال را باز می‌كنی بطری خنك را بیرون آورده آن را سر می‌كشی، آب از گلویت پایین رفته و نرفته داخل بطری و جلوی چشمت اما چیزی، چیزهایی تكان می‌خورد. از ترس بطری را از دهان می‌گیری و به آن زل می‌زنی، اشتباهی در كار نیست چشم‌هایت درست می‌بینند... به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق داد زدن سر فروشنده بیچاره چه دردی را دوا می‌كند وقتی می‌فهمی بطری آب معدنی علامت استاندارد ایران و شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت را دارد. از تاریخ تولیدش هم تنها 50 روز می‌گذرد، تحت ...
27 جولای, 2011

سلامت نیوز :  ظهر مرداد ماه، گرمای ۴۰ درجه، تن خیس عرق و لب تشنه آب، خودت را به نزدیک‌ترین مغازه می‌رسانی و طلب آب می‌کنی، فروشنده با دست به یخچال اشاره می‌کند که یعنی خودت بردار، در یخچال را باز می‌کنی بطری خنک را بیرون آورده آن را سر می‌کشی، آب از گلویت پایین رفته و نرفته داخل بطری و جلوی چشمت اما چیزی، چیزهایی تکان می‌خورد. از ترس بطری را از دهان می‌گیری و به آن زل می‌زنی، اشتباهی در کار نیست چشم‌هایت درست می‌بینند…

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق داد زدن سر فروشنده بیچاره چه دردی را دوا می‌کند وقتی می‌فهمی بطری آب معدنی علامت استاندارد ایران و شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت را دارد. از تاریخ تولیدش هم تنها ۵۰ روز می‌گذرد، تحت لیسانس یکی از معروف‌ترین برند‌های نوشابه‌سازی جهان هم تولید می‌شود و با افتخار روی آن نوشته‌اند: حاوی مواد معدنی برای طعمی تازه و گوارا! با این حال، بچه قورباغه‌ها در بطری آب معدنی برای خود می‌چرخند و تو ثانیه‌هایی قبل تعدادی از آنها را بلعیدی!

این قصه نیست، یک ماجرای حقیقی که همین چند روز پیش در یکی از سوپرمارکت‌های تهران رخ داد و خریدار بخت‌برگشته و فروشنده از همه‌جا بی‌خبر قورباغه‌ها و جلبک‌هایی را درون بطری آب معدنی می‌بینند. این برند آب معدنی، زیرمجموعه یک شرکت معروف ایرانی تولید‌کننده نوشابه است و محصولاتش تحت لیسانس یکی از معروف‌ترین کمپانی‌های نوشابه‌سازی جهان، هم علامت استاندارد دارد و هم پروانه ساخت وزارت بهداشت.

داستان اما به همان یک بطری خلاصه نشد، فروشنده وقتی بقیه بطری‌ها را بررسی کرد، غیر از تخم قورباغه، داخل آنها انواع جلبک و موجودات دیگر هم دید. تاریخ مصرف آنها هم آن‌طور که روی بطری‌ها حک شده ۱۹ خرداد ۹۰ است یعنی نهایت ۵۰ روز پیش، حال آنکه روی آن نوشته شده تاریخ انقضا یک‌سال پس از تولید. خریدار بطری‌ها را برمی‌دارد و یک‌راست می‌آید دفتر روزنامه.

دو بطری آب معدنی با بسته‌بندی شیک و انواع و اقسام آرم‌های تضمین کیفیت که هرکدام به‌تنهایی برای متقاعد کردن مصرف‌کننده کافی است، اما حاوی جلبک، ما را هم به ترس و تکاپو انداخت تا چندو‌چون نظارت بر این آب‌های بسته‌بندی‌شده را از موسسه استاندارد کشور جویا شویم.

سمیه کامران کارشناس نوشیدنی‌ها و آب میوه‌های موسسه استاندارد، درباره این محصول به شرق می‌گوید: نکته اولی که باید به آن اشاره کنم این است که فرآورده عرضه‌شده توسط این برند آب معدنی نیست، یعنی فاقد املاح معدنی است، این آب در رده آب‌های آشامیدنی تقسیم‌بندی می‌شود، بر اساس قانون استاندارد در صورت وجود مواد خارجی در بطری پلمب‌شده‌ای که هنوز تاریخ انقضای آن سر نرسیده باشد، تخلف بارزی رخ داده که می‌تواند به لغو پروانه تولید این شرکت منجر شود.

وی می‌افزاید: اگر روی برچسب محصول نوشته باشد: پر شده تحت لیسانس یک کمپانی معروف نوشابه‌سازی، نیز تخلف محسوب می‌شود چون این کمپانی فقط در زمینه نوشابه‌های گازدار فعال است، نمایندگی آن در ایران اگر روی آب‌های آشامیدنی یا معدنی خود بنویسد تحت لیسانس، تخلف و سوءاستفاده محسوب می‌شود چون تولید آب ربطی به این کمپانی ندارد.

با پیگیری‌های شرق از شرکت تولید‌کننده این آب معدنی مسوول کنترل کیفیت این شرکت گفت: اگر تاریخ مصرف آب معدنی گذشته باشد حتی اگر سنگ هم در بطری دیده شود ما مقصر نیستیم، اما اگر از تاریخ مصرف آن مدت زیادی نگذشته باشد، ما مقصریم و قصور خود را می‌پذیریم. او قرار می‌گذارد برای ارایه توضیحات به شرق بیاید، اما با گذشت چند روز خبری از او نشد.

نگاهی به وب‌سایت آن کمپانی معروف خارجی هم سخنان کارشناس موسسه استاندارد را اثبات می‌کند، چرا که در هیچ جا از این سایت اشاره‌ای به تولید آب آشامیدنی یا معدنی توسط آن یا برند‌های تحت لیسانس نشده است، برای روشن شدن بیشتر ماجرا ، ای‌میلی به کمپانی می‌فرستیم و چندوچون ماجرا را مستقیما از خودشان می‌پرسیم، آنها در جواب اعلام می‌کنند ما به هیچ‌وجه در زمینه تولید یا فروش آب‌های معدنی و آشامیدنی فعالیتی نمی‌کنیم. مسوولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند به تمام فروشندگان آب معدنی توصیه می‌کنیم آب معدنی‌ها را زیر آفتاب داغ نگهداری نکنند و مردم هم بهتر است از خرید این آب معدنی‌ها خودداری کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی این وزارتخانه: «آب معدنی‌هایی که در فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی و آشامیدنی در معرض حرارت و در زیر آفتاب داغ نگهداری شوند مشکل مصرف دارند و مردم توجه داشته باشند از این آب معدنی‌ها استفاده نکنند. اگر این آب معدنی‌ها در معرض حرارت نباشد، مصرف آنها تا یک‌سال هم مشکلی ندارد ولی اگر در شرایطی نگهداری و عرضه شوند که تحت تاثیر مستقیم حرارت باشند، حتی قبل از شش ماه هم غیرقابل استفاده می‌شوند.» با وجود این اطلاعیه وزارت بهداشت، بطری‌های آب معدنی نباید حاوی قورباغه و جلبک باشند زیرا بودن در معرض نور خورشید عامل تولید جلبک و قورباغه در آب نیست.

به نظر می‌رسد این کمپانی تولید آب معدنی بطری‌های خود را بدون هیچ نظارتی پر می‌کند و آن علامت استاندارد و پروانه ساخت وزارت بهداشت هم بی‌دلیل است؛ که اگر نظارتی در کار بود جلبک و تخم قورباغه داخل بطری پلمب‌شده آب معدنی پیدا نمی‌شد. لازم به توضیح است دو بطری حاوی جلبک و دیگر مدارک پیگیری این موضوع در دفتر روزنامه موجود است.

به این مطلب امتیاز دهید

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hirabsun