اخبار تصفیه آب | تکنولوژی در خدمت تصفیه آب (بررسی ویژه ۲۰۲۰)

در این  یادداشت به آخرین دستاوردهای دانشمندان و اختراعشان می پردازیم و نشان می دهیم که چگونه می توان به بهترین شکل ممکن آب آشامیدنی را تصفیه کرد.
8 می, 2019

امروزه با توجه به رشد جمعیت و آلودگی های متنوع و پیچیده ایی که پیرامون ما را فراگرفته اند ، دسترسی به آب سالم حیاتی تر از هر زمانی شده است.  آب سالم یکی از پایه ایی ترین نیاز های بشر برای ادامه ی حیات است و بدون آب زندگی بشر و دیگر موجودات این کره ی خاکی، مطلقا نیست و نابود می شود. دانشمندان و تیم های تحقیقاتی که در خصوص تصفیه آب آشامیدنی کار می کنند، در این سالها زمان و هزینه های زیادی را صرف پژوهش در راستای تصفیه کردن هر چه بهتر آب انجام داده اند . هر روز در اخبار از آخرین دستاوردهای این دانشمندان در خصوص تصفیه آب ، می شنویم و می بینیم که بشر لحظه ایی متوقف نمی شود تا به آنچه که لازمه ی بقا اش است، دست یابد.

 

طراحی و ساخت کیسه جاذب آب توسط پژوهشگران ایرانی

 

محققان مرکز پژوهش و فناوری فرآیندهای غشایی دانشگاه علم و صنعت ایران موفق به طراحی و ساخت کیسه ای شدند که آب غیر قابل شرب را به آب قابل آشامیدن تبدیل می کند. در این فرآیند از یک غشای نیمه تراوا به عنوان عامل جداسازی استفاده می شود. داخل کیسه از غشای اسمز مستقیم ساخته شده است که میکرو ارگانیسم‌ها و ماکرومولکول‌ها و بیشتر یون‌ها را دفع کرده و آب تمیز ایجاد می­ کند.

با استفاده از این کیسه­ ها می­ توان هرنوع آبی را بدون مصرف انرژی تصفیه کرد . هدف از ساخت کیسه جاذب آب، استفاده در مواقع ضروری و وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی مانند زلزله، سیل، جنگ و… است که در مواقع ضروری به رفع مشکل کمبود آب در مناطق آسیب دیده کمک خواهد کرد.

 

اختراع دستگاه پرتابل جهت  کنترل کیفیت و تصفیه آب آشامیدنی

 

پژوهشگران دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور دستگاهی را اختراع کرده اند آلاینده های آب آشامیدنی  را شناسایی و خنثی می‌کند. این دستگاه تصفیه آب ، مجهز به یک حسگر فیبر نوری است که با لایه‌ای از کلات پوشانده شده و در زمان دریافت نمونه آب، همین ماده با استفاده از یک فناوری لیزری و یک پردازنده که نمونه آب را تحلیل و بررسی می کند،  انواع فلزات سمی را شناسایی کرده و آنها را از بین می‌برد.

 

 

این دستگاه قادر است تا ۲۴ نوع فلز را شناسایی و همه ی این آلاینده ها را از آب حذف کند. نکته ی حائز اهمیت در خصوص این دستگاه  این است که، کل فرایند بررسی و حذف آلاینده ها ی نمونه آب، تنها ۵ دقیقه به طول می‌انجامد.

 

دستگاهی که با فتوسنتز، آب را تصفیه می‌کند

 

اخیرا فیلتری برای تصفیه آب ساخته شده که به وسیله گیاهان فعال می شود. دستگاه Drop by Dropآب های خاکستری مربوط به سینک و ماشین های ظرفشویی را پاکسازی می کند.

 

همکاری  شرکت Life Saver و دانشگاه منچستر برای حل مشکل آب

 

شرکت Life Saver  قصد دارد تا از پتانسیل‌های مؤسسه ملی گرافن برای توسعه فیلترهای تصفیه آب استفاده کند.این پروژه ی تحقیقاتی ۱۸ ماهه است و قرار است از فناوری گرافن به‌منظور بهبود فیلتراسیون آب کار شود تا در نهایت فناوری جدیدی برای تصفیه آب  آشامیدنی با کمک گرافن ارائه شود؛ فناوری که امکان زدودن عناصر و ترکیبات خطرناک را داشته باشد. با ترکیب گرافن و فیلترهای تصفیه آب  می‌توان عملکرد سامانه‌های فیلتراسیون رایج را بهبود داد.

 

درب بطری که آب را تصفیه می کند

 

 

استارت آپ Microlyscs  درب بطری ساخته که با انتشار امواج یو وی می تواند آب موجود را تصفیه کند. قرار گرفتن در معرض اشعه یو وی  ۹۹.۹۹۹۹ درصد باکتری ها، ویروس ها، قارچ یا جلبک موجود در آب را تصفیه  می کند. علاوه برآن طی شبانه روز هر دوساعت یکبار  نور مافوق بنفش به مدت ۲۰ ثانیه به داخل بطری می تابد. به این ترتیب هرگونه میکروب موجود در آب نوشیدنی از بین می رود. این گجت در  آینده می تواند جایگزین بطری های آب شود.

 

همانطور که در اخبار بالا  دیدیم ، گجت ها و دستگاه های پرتابل  زیادی جهت تصفیه ی آسان تر ، سریع تر و  بهتر آب آشامیدنی در دنیا اختراع و ساخته شده که دسترسی ما را به آب سالم راحت تر کرده است. اما آنچه که مهم است تصفیه آب لوله کشی شهری است. چرا که بیشتر عمر خود را در خانه و محل کار خود سپری می کنیم و در این  مکان ها به دستگاهی نیاز داریم که ثابت در جایی نصب شود و برای تصفیه آب لوله کشی شهری که حاوی زنگ لوله ها و سایر آلاینده های مرتبط با آب است ، باشد . بهترین روش برای تصفیه آب شرب منزل یا محل کار استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی است. این دستگاه های تصفیه کننده ی آب در ۵ مرحله  آب را تصفیه می کنند .

 

 مراحل تصفیه در دستگاه تصفیه آب

  • فیلتر الیافی ۵ میکرون » ذرات معلق (گل و لای، شن و ماسه ، زنگ لوله ها و … )را با دقت ۵ میکرون حذف

می کند. ( این فیلتر هر ۶ ماه یکبار تعوض می شود)

  • فیلتر کربن فعال GAC» کلر و گازهای شیمیایی محلول در آب ، طعم و بوی نامطبوع  را حذف می کند.( این فیلتر هر ۶ ماه یکبار تعوض می شود)
  • فیلتر الیافی ۱ میکرون » ذرات معلق (گل و لای، شن و ماسه ، زنگ لوله ها و … ) را با دقت ۱ میکرون حذف

می کند. ( این فیلتر هر ۶ ماه یکبار تعوض می شود)

  • ممبران RO» ناخالصی ها و سموم محلول در آب نظیر نیترات ، فلزات سنگین ، آرسنیک و … را حذف و  از ایجاد رسوب، سختی و سنگینی آب، جلوگیری می کند.  (ممبران،  بستگی به میزان آلودگی آب ،پس از منقضی شدن تعویض می شود.)
  • کربن نهایی » طعم و بوی ناطبوع آب ، بوی کهنگی و ماندگی آب را حذف می کند. (این فیلتر هر ۱ سال یکبار تعویض می شود)

جهت  مشاوره آنلاین جهت انتخاب دستگاه تصفیه آب مناسب برای محیط شما می توانید در چت آنلاین برای ما پیام بگذارید.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.