آزبست چیست و آیا دستگاه های تصفیه هوا قادر به حذف آن هستند؟

آزبست چیست و آیا دستگاه های تصفیه هوا قادر به حذف آن هستند؟ بسیاری از کسانی که قصد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی را دارند ، به دنبال ...
۱۹ دی, ۱۳۹۲
image_print

آزبست چیست و آیا دستگاه های تصفیه هوا قادر به حذف آن هستند؟

بسیاری از کسانی که قصد خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی را دارند ، به دنبال جواب این سوال هستند. آنها می خواهند بدانند آزبست دقیقا چیست و چگونه می توان از عوارض ناشی از آن در امان بود؟ و آیا فیلترهای تصفیه هواقادر به حذف آن هستند؟ در این مقاله پاسخ این پرسش را خواهید یافت.

آزبست چیست؟

آزبست یا الیاف پنبه نسوز معدنی نوعی سیلیکات است که در سنگ و خاک یافت می شود. به دلیل مقاومت بالای فیبر آن دربرابر حرارت ، از آن در مصالح ساختمانی به عنوان عایق در برابر آتش سوزی بهره برداری می شود. از این ماده معدنی در ساخت طیف وسیعی از کالاهای صنعتی نظیر سقف کاذب، کاشی، برخی صنایع کاغذی و همچنین به دلیل قدرت اصطکاک بالا از آن در ساخت لنت ترمز ، کلاچ و برخی دیگر از قطعات خودرو استفاده می شود. البته هم اکنون استفاده از آن ممنوع شده است اما هنوز نیز به صورت غیر قانونی از آزبست استفاده می شود.

غلظت آزبست در هوا از طریق برش ، سایش و سایر عملیاتی که روی مواد حاوی این ماده انجام می شود ، افزایش می یابد.

اثرات آزبست بر سلامتی انسان چیست؟

قرار گرفتن در معرض آزبست خطر ابتلا به بیماری های ریه را افزایش می دهد. برخی کارشناسان خطرات ناشی از این ماده معدنی را به مراتب بدتر از دود سیگار می دانند. عوارض و بیماری های ناشی از الیاف پنبه معدنی ممکن است چندسال به طول انجامد.

معاینات فیزیکی ، رادیوگرافی قفسه سینه و آزمون های عملکرد ریوی می تواند به پزشکان کمک کند تا عوارض ناشی از آزبست در بدن بیمار را شناسایی کنند.

بنا به گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) سه عارضه عمده بهداشتی ناشی از قرارگرفتن در معرض آزبست عبارتند از:

– سرطان ریه

– Mesothelioma : یک نوع نادر از سرطان که در پوشش نازک ریه ، قفسه سینه ، شکم و قلب ظاهر می شود.

– آزبستوزیس : نوعی بیماری حاد ریوی

چگونه از خانواده و فرزندان خود محافظت کنیم؟

بهترین کار این است که استفاده از آزبست در صنایع مختلف و خصوصا در مصالح ساختمانی و همچنین ساخت قطعات خودرو متوقف گردد. در این خصوص بسیاری از کشورها گامهای بسیار مفیدی برداشته اند.

گام موثر بعدی استفاده از دستگاه های تصفیه کننده ی هوا است. دستگاه های تصفیه هوای خانگی که مجهز به فیلترهای هپا HEPA هستند به طور موثری آزبست را از هوای منزل شما حذف می کنند. درواقع فیلترهایHEPA طوری طراحی شده اند که با عبور هوا از آنها ، ذرات معلق موجود در هوا در لابلای بافت های تودرتوی آن به دام می افتند و از هوا حذف می شوند. آزبست نیز از جمله آلاینده های معلق در هوا است که به همین روش توسط فیلترهای تصفیه هوا حذف می شود.

 

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.