۱۵میلیون مترمکعب صرفه جویی مصرف آب با انسداد چاههای غیرمجاز در خراسان رضوی

 ایرنا- مدیر امور منابع شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون 450 حلقه چاه غیرمجاز در نقاط مختلف این استان مسدود شده اند. غلامرضا ممدوحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز در مجموع افزون بر 15 میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب به دنبال داشته است. وی ادامه داد: پارسال نیز سه هزار و 358 حلقه چاه غیرمجاز در خراسان رضوی مسدود شده بود که صرفه جویی 63 میلیون مترمکعبی در مصرف آب را در پی داشت. مدیر امور منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: گرچه امسال تعداد چاههای مسدود ...
4 سپتامبر, 2017

 ایرنا- مدیر امور منابع شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۵۰ حلقه چاه غیرمجاز در نقاط مختلف این استان مسدود شده اند.

غلامرضا ممدوحی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: انسداد این تعداد چاه غیرمجاز در مجموع افزون بر ۱۵ میلیون مترمکعب صرفه جویی در مصرف آب به دنبال داشته است.
وی ادامه داد: پارسال نیز سه هزار و ۳۵۸ حلقه چاه غیرمجاز در خراسان رضوی مسدود شده بود که صرفه جویی ۶۳ میلیون مترمکعبی در مصرف آب را در پی داشت.
مدیر امور منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: گرچه امسال تعداد چاههای مسدود شده کمتر از مدت مشابه پارسال است اما عملیات انسداد چاههای غیرمجاز در این استان طی چهار سال فعالیت دولت یازدهم رشد چشمگیری نسبت به پیش از آن داشته است.
وی افزود: عملیات انسداد چاههای غیرمجاز ظرف چهار سال فعالیت دولت یازدهم نسبت به دولت دهم ۳۰۰ درصد بیشتر شد. در این مدت عملیات انسداد پنج هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز طی انجام شد که صرفه جویی۴۴۰ میلیون مترمکعبی آب را در خراسان رضوی به دنبال داشت.
ممدوحی تعداد چاههای غیرمجاز مسدود شده را در دوره چهار ساله دولت دهم هزار و ۳۶۲ حلقه اعلام کرد.
وی ادامه داد: تعداد چاههای مجاز کشاورزی در خراسان رضوی ۹ هزار حلقه است. هشت هزار و ۵۰۰ حلقه چاه غیرمجاز نیز ظرف سالهای اخیر شناسایی و بخش زیادی از آنها در طول فعالیت دولت یازدهم مسدود شد.
مدیر امور منابع آب شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی همچنین به رشد چشمگیر عملیات نصب کنتورهای هوشمند بر روی تمامی چاههای برقی اشاره و بیان کرد: در طول چهار سال اخیر هشت هزار و ۳۶۳ حلقه چاه با هدف کنترل و مدیریت منابع آب زیرزمینی مجهز به کنتور هوشمند شدند.
وی تعداد چاههایی را که در دولت دهم کنتور هوشمند بر روی آنها نصب شد هزار و ۳۰۹ حلقه ذکر کرد.
سالانه هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی برداشت می شود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آن افزون بر حد مجاز است. بر اساس برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی قرار است با اقدامات صورت گرفته سالانه ۳۰۰ میلیون مترمکعب از حجم برداشت غیرمجاز آب در این استان کاهش یابد تا میزان برداشت آب در این استان به حد استاندارد برسد. ۹۰ درصد مصرف آب در خراسان رضوی مربوط به بخش کشاورزی است که اگر فقط ۱۰ درصد آن کاهش یابد دیگر بحران نگران کننده ای در این حوزه وجود نخواهد داشت. همچنین ۲۷ درصد آب تولیدی در استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی به مصرف انشعابات غیرمجاز رسیده و یا بخاطر فرسودگی ۳۵ درصد شبکه آبرسانی به هدر می رود.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.