۱۳ دشت سمنان به دلیل کاهش افت آبهای زیرزمینی در شرایط فرابحرانی قراردارد

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: سیزده دشت از مجموع 26 دشت موجود این استان به دلیل کاهش محسوس آب های زیرزمینی و خشکسالی در شرایط فرابحرانی قرار دارد. ایرج حیدریان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : کاهش آب های زیرزمینی بیش از 80 درصد مناطق شهری و روستایی استان را تحت تاثیر قرار داده است که باید برای رفع این چالش تدابیر راهبردی اتخاذ شود. وی اظهارداشت : دشت هایی موجود در شهرستان های سمنان، گرمسار و دامغان در شرایط نامطلوبی قرار دارند و بخش قابل توجه ای از گسترش ریزگردها در استان های همجوار سمنان ناشی از افزایش چشمگیر کانون فرسایش بادی در مناطق بیابانی استان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان بر انسداد چاه های غیرمجاز و مهار ...
25 جولای, 2017

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: سیزده دشت از مجموع ۲۶ دشت موجود این استان به دلیل کاهش محسوس آب های زیرزمینی و خشکسالی در شرایط فرابحرانی قرار دارد.

ایرج حیدریان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : کاهش آب های زیرزمینی بیش از ۸۰ درصد مناطق شهری و روستایی استان را تحت تاثیر قرار داده است که باید برای رفع این چالش تدابیر راهبردی اتخاذ شود.
وی اظهارداشت : دشت هایی موجود در شهرستان های سمنان، گرمسار و دامغان در شرایط نامطلوبی قرار دارند و بخش قابل توجه ای از گسترش ریزگردها در استان های همجوار سمنان ناشی از افزایش چشمگیر کانون فرسایش بادی در مناطق بیابانی استان است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان بر انسداد چاه های غیرمجاز و مهار آب های هرز در استان برای رفع بخشی از مشکل کم آبی تاکید و اضافه کرد : تعداد چاه آب کشاورزی غیرمجاز در چند سال گذشته در سمنان به حداقل رسیده است.
وی با بیان این که ۹ درصد آب تولیدی سمنان در بخش آشامیدنی و سه درصد در بخش صنعت استفاده می شود، ادامه داد : در بخش های زیرزمینی در استان بیش از ۸۵۰ میلیون لیتر در سال آب تولید می شود در حالی که تولید آب استان در بخش آب سطحی ۳۵۰ میلیون لیتر است.
حیدریان اضافه کرد : در سال های نه چندان دور حجم بارندگی و تولید آب سطحی در کشور به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب در سال می رسید، در حالی که اکنون با تغییر اقلیم، این حجم از آب سطحی تولیدی به کمتر از ۹۰ میلیارد متر مکعب در سال رسیده است.
حیدریان با اشاره به این که تغییرات اقلیمی و بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی شرایط آب و هوایی کشور را با بحران روبه رو کرده است، تصریح کرد : شرکت آب منطقه ای سمنان به عنوان متولی تامین آب در نقاط روستایی و شهری تمام تلاش خود را برای بهبود و بهسازی زیرساخت ها برای جلوگیری از فرار جمعیتی در سمنان انجام می دهد.
وی اضافه کرد : ۸۶ درصد آب تولیدی استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که باید به دلیل اشتغالزایی قابل توجه در بخش صنعت، با اصلاح الگو کشت بخش قابل توجهی از این آب بخش کشاورزی به بخش صنعت اختصاص یابد.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
استان سمنان بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

منبع : ایرنا

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.