سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)

۱۱ درصد منابع آبی کشور نیتراته شده است

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: 11 درصد از حجم منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن طی 10 سال گذشته از مدار مصرف خارج شده است.
۳ آبان, ۱۳۹۶
image_print

کوشیار اعظم واقفی روز چهارشنبه در حاشیه همایش مدیران و کارشناسان کنترل کیفی و آزمایشگاههای شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نیترات و فلزات سنگین از جمله پارامترهای شیمیایی آب هستند که میزان آنها با هدف تامین سلامت مردم بطور مستمر در منابع آبی مورد اندازه گیری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: اگر میزان نیترات از حد مجاز بالاتر باشد خطرات و عوارض مختلف برای سلامتی افراد جامعه در پی دارد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: تداوم طولانی مدت پدیده خشکسالی، استفاده از کودهای شیمیایی غیراستاندارد و فاضلابهای رها شده بدون تصفیه از مهمترین عوامل افزایش نیترات در منابع آبی به شمار می روند.
وی افزود: هم اکنون ۲۵ هزار حلقه چاه آب در سطح کشور وجود دارد که سهم عمده تامین آب مصرفی در ایران را بر عهده دارند.
واقفی ادامه داد: آزمایشگاههای زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب توان اندازه گیری پارامترهای شیمیایی آب را دارند. این پارامترها به صورت فصلی، شش ماهه و یا سالانه مورد بررسی قرار می گیرند.
وی پارامترهای آب را شامل دو دسته میکروبی و شیمیایی ذکر و بیان کرد: هم اکنون مطلوبیت پارامترهای میکروبی در شبکه های آب کشور بالاتر از ۹۵ درصد است. در شهرها این رقم به بالاتر از ۹۹ درصد می رسد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: طبق استاندارهای جهانی مطلوبیت پارامترهای میکروبی بالاتر از ۹۵ درصد به منزله شرایط بسیار خوب است.
وی افزود: پارامترهای شیمیایی نیز به دو دسته تقسیم می شود بطوری که برخی از آنها مانند سختی و شوری آب روی طمع و مزه آن تاثیر گذاشته و گروه دیگر مانند نیترات و فلزات سنگین بر روی سلامت مردم تاثیر می گذارند.
واقفی ادامه داد: هم اکنون برخی از مناطق کشور مانند استانهای خراسان، خوزستان و سیستان و بلوچستان با شوری آب مواجهند. نصب سامانه های تصفیه معکوس اسمز راهکاری برای رفع این مشکل است.
دهمین همایش مدیران و کارشناسان کنترل کیفی و آزمایشگاههای شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور به میزبانی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی دیروز در مشهد آغاز شد و امروز بکار خود پایان می دهد.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آزمایش رایگان آب در منزل شما