سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)

۱۱ درصد منابع آبی کشور نیتراته شده است

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: 11 درصد از حجم منابع آبی کشور به دلیل نیتراته شدن طی 10 سال گذشته از مدار مصرف خارج شده است.
25 اکتبر, 2017

کوشیار اعظم واقفی روز چهارشنبه در حاشیه همایش مدیران و کارشناسان کنترل کیفی و آزمایشگاههای شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور در مشهد طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نیترات و فلزات سنگین از جمله پارامترهای شیمیایی آب هستند که میزان آنها با هدف تامین سلامت مردم بطور مستمر در منابع آبی مورد اندازه گیری قرار می گیرد.
وی ادامه داد: اگر میزان نیترات از حد مجاز بالاتر باشد خطرات و عوارض مختلف برای سلامتی افراد جامعه در پی دارد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: تداوم طولانی مدت پدیده خشکسالی، استفاده از کودهای شیمیایی غیراستاندارد و فاضلابهای رها شده بدون تصفیه از مهمترین عوامل افزایش نیترات در منابع آبی به شمار می روند.
وی افزود: هم اکنون ۲۵ هزار حلقه چاه آب در سطح کشور وجود دارد که سهم عمده تامین آب مصرفی در ایران را بر عهده دارند.
واقفی ادامه داد: آزمایشگاههای زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب توان اندازه گیری پارامترهای شیمیایی آب را دارند. این پارامترها به صورت فصلی، شش ماهه و یا سالانه مورد بررسی قرار می گیرند.
وی پارامترهای آب را شامل دو دسته میکروبی و شیمیایی ذکر و بیان کرد: هم اکنون مطلوبیت پارامترهای میکروبی در شبکه های آب کشور بالاتر از ۹۵ درصد است. در شهرها این رقم به بالاتر از ۹۹ درصد می رسد.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: طبق استاندارهای جهانی مطلوبیت پارامترهای میکروبی بالاتر از ۹۵ درصد به منزله شرایط بسیار خوب است.
وی افزود: پارامترهای شیمیایی نیز به دو دسته تقسیم می شود بطوری که برخی از آنها مانند سختی و شوری آب روی طمع و مزه آن تاثیر گذاشته و گروه دیگر مانند نیترات و فلزات سنگین بر روی سلامت مردم تاثیر می گذارند.
واقفی ادامه داد: هم اکنون برخی از مناطق کشور مانند استانهای خراسان، خوزستان و سیستان و بلوچستان با شوری آب مواجهند. نصب سامانه های تصفیه معکوس اسمز راهکاری برای رفع این مشکل است.
دهمین همایش مدیران و کارشناسان کنترل کیفی و آزمایشگاههای شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی کشور به میزبانی شرکت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی دیروز در مشهد آغاز شد و امروز بکار خود پایان می دهد.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟با ما گفتگو کنید