۱۰۰ چاه آب در خراسان جنوبی بسته شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: 100 حلقه چاه آب غیرمجاز در استان که بیشتر آنها برای مصرف کشاورزی حفر شده بود، سال گذشته بسته شد.
11 آوریل, 2018

حسین امامی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۳۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در استان شناسایی شده است که امسال تمامی این چاه ها پر می شود و با مسدود شدن این چاه ها سالانه ۱۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب های زیرزمینی صرفه جویی خواهد شد.
وی بیان کرد: حفر چاه‌های غیرمجاز با شرایط کم آبی استان از جمله مشکلات اصلی است که مقابله با این تخلف با هماهنگی دستگاه قضایی به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: همچنین برای صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی تاکنون یکهزار و ۷۳۰ کنتور هوشمند روی چاه های کشاورزی استان نصب و با نصب این تعداد کنتور ۱۰۷ میلیون مترمکعب در مصرف منابع آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.
وی اظهار کرد: با نصب کنتورهای هوشمند آب، سهم هر کشاورز برای برداشت آب از چاه‌های کشاورزی مشخص و از برداشت بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی جلوگیری می ‌شود.
امامی افزود: این کنتورها رایگان برای کشاورزان نصب می شود و هزینه نصب هر کنتور هوشمند برای شرکت آب منطقه ای ۶۰ میلیون ریال است.
وی گفت: امسال نیز نصب ۳۵۰ کنتور هوشمند روی چاه های کشاورزی استان در دستور کار است و با نصب این تعداد کنتور، تمامی چاه های کشاورزی خراسان جنوبی مجهز به کنتور هوشمند می شوند.
وی با اشاره به خشکسالی های ۲۰ ساله در استان و کاهش ۳۷ درصدی نزولات جوی به ویژه در سال زراعی جاری اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که امسال شهرهای استان دچار تنش آبی نشوند و برنامه ریزی های برای این منظور در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: با مدیریت منابع آبی موجود و افزایش بهره وری بخصوص در بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده آب، تا افق ۱۴۱۰ مشکلی برای تامین آب شرب استان وجود نخواهد داشت.
استان مرزی خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان در سال زراعی جاری جزء چهار استان کم بارش کشور بوده و نزدیک ۲ دهه با خشکسالی مواجه است.
۴۰ دشت در خراسان جنوبی وجود دارد که به دلیل بهره‌برداری بیش از اندازه از آنها، هشت دشت ممنوعه بحرانی و ۱۸ دشت ممنوعه اعلام شده و با اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و پلمب چاه های غیر مجاز، اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی استان کاهش یافته است.

 

 

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.