۲۵ درصد آب شیرین در شبکه توزیع هدر می رود

وزیر نیرو اذعان کرد:   گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو با اشاره به تغییر اقلیم و کاهش بارندگی های تاثیرگذار، گفت: برنامه های توسعه کشور بر اساس وضعیت اقلیمی جدید و کم آبی نیازمند بازنگری است.
12 می, 2018

 

به گزارش جهان اقتصاد، رضا اردکانیان در همایش روابط عمومی های صنعت آب و برق کشور در تبریز با اشاره به اینکه اسفند سال گذشته مصوبه تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی توسط هیات دولت مصوب شد، اظهار داشت: نقش روابط عمومی در پیاده سازی سیاست های معطوف به مدیریت مصرف و تقاضا بارز است.

وی اعتمادسازی بین مردم و سازمان ها را از وظایف روابط عمومی ها دانست و گفت: دوران فعالیت صرف تبلیغاتی روابط عمومی ها سپری شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه بدون تقویت اعتماد عمومی نمی توانیم انتظار همراهی مشترکان را با برنامه های مدیریت مصرف و تقاضا داشته باشیم، تاکید کرد: روابط عمومی ها با ارتقای سواد آب و انرژی مصرف کننده ها می توانند گام های مثبتی در مسیر همراه سازی عمومی بردارند.

اردکانیان با اشاره به اینکه در دوره های گذشته به تقویت زیرساخت های تامین منابع آب و انرژی توجه شده و سواد عمومی در این حوزه با کم توجهی مواجه شده است، گفت: در صورت ارتقای سواد عمومی در برهه های کم آبی و محدودیت تولید انرژی نیازی به استفاده از روش های خاص مدیریت مصرف نخواهد بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه موضوع آب و برق فرابخشی و نیازمند مشارکت سایر بخش هاست، بیان کرد: در صورت افزایش ۱۰ درصدی بهره وری مصرف آب در بخش کشاورزی بسیاری از نگرانی های مصرف در بخش های شرب و صنعت هم رفع می شود.

وی با بیان اینکه روابط عمومی ها باید بعد محلی آب و انرژی را مورد توجه قرار دهند، افزود: مساله آب در اصفهان و مازندران و همچنین موضوع برق در خوزستان و اردبیل متفاوت است.

اردکانیان، اصلاح اطلاعات نادرست در زمینه آب و برق را هم یکی از وظایف روابط عمومی ها دانست و گفت: از طریق شبکه سازی از نخبگان و سازمان های مردم نهاد می توان برای همراه سازی عمومی تلاش کرد.

وی با اشاره به مطالعه ای که در زمینه مدیریت مصرف آب و برق در بیش از ۴۵ کشور دنیا داشته است، گفت: بدون همراهی عمومی در این زمینه موفق نخواهیم بود.

وزیر نیرو با بیان اینکه مدیران صنعت آب و برق در کنار مردم و در یک طرف میز هستند و آن سوی میز مساله پایدارسازی منابع آب و انرژی قرار دارد، گفت: با اصلاح بدمصرفی می توانیم با وضعیت کم آبی سازگار شویم.

وی با بیان اینکه مصرف بهینه، ما را از سرمایه گذاری های سنگین در زمینه تولید انرژی بی نیاز می کند، تاکید کرد: اگر شیوه های مصرف اصلاح نشود تامین منابع بیشتر فایده ای نخواهد داشت.

اردکانیان با اشاره به اینکه ۲۵ درصد آب شیرین ما در شبکه توزیع هدر می رود، ۲ میلیارد مترمکعب فاضلاب خام در پهنه آبی کشور رها می شود، کشت ممنوعه ادامه دارد و بهره وری در بخش کشاورزی پائین است، گفت: این مسایل در کنار کم بارشی به وضعیت بحرانی کشور در زمینه منابع آب و انرژِی دامن می زند.

 

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.