کمبود ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب در منابع زیرزمینی و دشت های سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: منابع زیرزمینی و دشت های این استان با معضل کمبود 140 میلیون متر مکعب آب مواجه است.
16 ژانویه, 2018

ایرج حیدریان روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا، میزان طبیعی آب زیرزمینی این استان را ۹۹۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود : حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیرزمینی این استان به شدت به هم بخورد.
وی با بیان این که نیمی از ۲۶ دشت استان سمنان در محدوده بحرانی و ممنوعه قرار دارد ، اظهارداشت: هرگونه برداشت آب در این دشت ها ممنوع است و ۱۳ دشت دیگر استان وضعیت چندان مطلوب ندارد.
وی خاطرنشان کرد: تنها ۱۰ درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی، بسیاری از مشکلات را رفع می کند اما تاکنون این امر در کشور رخ نداده است.
حیدریان درباره سیاست های آب منطقه ای سمنان در زمینه مقابله با برداشت بی رویه و سوء استفاده از منابع آبی، تصریح کرد: اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو مستلزم هم افزایی همکاری و هماهنگی تنگاتنگ مسوولان قضایی با ماموران و کارکنان این نهاد در صنعت آب کشور و استان است.
وی با تاکید بر مدیریت مصرف و صرفه جویی آب در بخش های مختلف به خصوص بخش کشاورزی، پیگیری مسوولان جهاد کشاورزی برای تجهیز باغ ها و مزارع به سامانه آبیاری نوین را خواستار شد و افزود : امروز برخی از چاه های استان مجهز به کنتور هوشمند هستند.
مدیرعامل آب منطقه ای استان سمنان با اشاره به اهمیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی، اضافه کرد : این طرح در برنامه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و این شرکت بر اساس این سیاست ها برای جبران کسری مخازن آب زیرزمینی در ۱۵ سال گذشته و ضرورت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی با همکاری بیشتر مردم و بسترسازی فرهنگی، برنامه ریزی می کند.
به گزارش ایرنا ، بارندگی در استان سمنان نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده میزان بارندگی در استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۶٫۵ میلیمتر بوده و در سال گذشته از ابتدای سال آبی ۱۱٫۵ میلیمتر بود.
میزان بارندگی استان در دراز مدت (دوره ۱۰ ساله) نشانگر کاهش ۷۱ درصدی است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
استان سمنان یکی از استان های کویری و کم باران کشور است.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.