کاهش ۴۸ درصدی بارش باران در خوزستان/باید در مصرف آب دقت کنیم

وزیر نیرو عنوان کرد: کاهش ۴۸ درصدی بارش باران در خوزستان/باید در مصرف آب دقت کنیم اهواز - وزیر نیرو گفت: میزان بارندگی در خوزستان نسبت به سال گذشته، ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده و نشان دهنده شرایط ویژه است. به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان پیش از ظهر امروز در افتتاح پروژه آبیاری و زهکشی دشت ارایض شوش اظهار کرد: اهمیت مسائل آب برای همه روشن است به ویژه در کشوری که در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده اهمیت این منبع بسیار بالاتر هست. علاوه بر موقعیت کشور ما خشکسالی که در ۱۵ سال اخیر دامنگیر کشور ما بوده اهمیت این منبع حیاتی و ارزشش را برای ما بسیار افزون تر کرده است. وی افزود: در گذشته بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب در ...
10 جولای, 2017
وزیر نیرو عنوان کرد:

کاهش ۴۸ درصدی بارش باران در خوزستان/باید در مصرف آب دقت کنیم

اهواز – وزیر نیرو گفت: میزان بارندگی در خوزستان نسبت به سال گذشته، ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده و نشان دهنده شرایط ویژه است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید چیت چیان پیش از ظهر امروز در افتتاح پروژه آبیاری و زهکشی دشت ارایض شوش اظهار کرد: اهمیت مسائل آب برای همه روشن است به ویژه در کشوری که در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده اهمیت این منبع بسیار بالاتر هست. علاوه بر موقعیت کشور ما خشکسالی که در ۱۵ سال اخیر دامنگیر کشور ما بوده اهمیت این منبع حیاتی و ارزشش را برای ما بسیار افزون تر کرده است.

وی افزود: در گذشته بیش از ۲۰ میلیارد مترمکعب در سال آب در رودخانه کارون در کل حوزه چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمر، لرستان و خوزستان جریان داشت که اکنون به ۱۴ میلیارد مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

چیت چیان با اشاره به تحلیل هفتگی آمارها گفت: میزان بارندگی خوزستان نسبت به سال گذشته، ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده و نشان دهنده شرایط ویژه است و باید راجع به تک تک قطرات آب برنامه ریزی و با هوشیاری از منابع آب استفاده کنیم تا بیشترین بهره وری و بازده را داشته باشد و مردم بتوانند با وجود این کمبودها بیشترین استفاده را از این منبع داشته باشند.

وزیر نیرو عنوان کرد: یکی از کارهایی که برای ارتقای بهره وری آب انجام می شود همین احداث شبکه های آبیاری زهکشی است. اگر آب به صورت سنتی استفاده شود بخش کمی از آن برای کشت و زرع گیاه به کار می رود ولی بعد از احداث شبکه و تغییر آن به صورت لوله کشی آن وقت کمترین تبخیر و  هدررفت را خواهیم داشت.

چیت چیان تصریح کرد: نه فقط در مرحله انتقال و توزیع آب بلکه در مرحله استفاده هم باید مراقبت بیشتر داشته باشیم.

وی تاکید کرد: از جمله مصادیق استفاده بهتر از آب، شیوه های نوین آبیاری است که اکنون مورد همت وزارت جهاد کشاورزی است. معمولا در آمارهایی که بیان می شود به صورت میانگین هر دو هکتار زمین آبی می تواند زندگی یک خانواده کشاورز را به صورت آبرومندانه تأمین کند.

خبر اصلی را در اینجا بخوانید.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.