سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)

پیش بینی چالش جدی در صورت رعایت نشدن مصرف بهینه آب در مشهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد به وضعیت نامناسب منابع سطحی و ذخیره آب سدها بخاطر فقدان بارندگی اشاره و بیان کرد: در صورتی که شهروندان مشهدی مصرف بهینه آب را رعایت نکنند در سال آینده با چالش جدی در خصوص تامین آب روبه رو خواهیم بود.
14 فوریه, 2018

علیرضا طباطبایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقدامات خوبی تاکنون در زمینه اجرای پروژه های تامین، انتقال و توزیع آب نظیر حفر و تجهیز چاههای جدید، مهندسی مجدد و بهسازی چاهها، ارتقای کمی و کیفی تصفیه خانه شماره یک، توسعه خطوط انتقال، پروژه جمع آوری چاهها، اصلاح و استانداردسازی شبکه و انشعابات، نشت یابی شبکه توزیع انجام شده اما با توجه به چالش جدی کم آبی، رعایت مدیریت مصرف از سوی شهروندان مشهدی ضروری است.
وی ادامه داد: بر این اساس همگان باید با کاهش مصارف غیرضروری و کاهش تلفات آب در ساختمانها در حفظ منابع محدود آب تلاش کنند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: تابستان سال آینده در صورتی بدون مشکل سپری خواهد شد که مشترکان و شهروندان شرکت آبفا را همراهی کنند و همانند گذشته در مصرف آب صرفه جویی لازم را به عمل آورده و در تامین آب پایدار و مطمئن یاری رسانند.
وی افزود: روزانه حدود ۶۰۰ هزار مترمکعب آب از سد دوستی در شهر مشهد توزیع می شود. هم اکنون ۳۳ درصد آب مورد نیاز کلانشهر مشهد از سد دوستی و بقیه آن از سدهای طرق، ارداک و نیز چشمه اندرخ و چاهها تامین می شود.
۱۰۰ درصد جمعیت سه و نیم میلیون نفری مشهد زیرپوشش خدمات آبرسانی و ۶۵ درصد زیرپوشش خدمات فاضلاب قرار دارند. این کلانشهر علاوه بر جمعیت ثابت همه ساله پذیرای ۲۸ میلیون زائر و مسافر از اقصی نقاط ایران و جهان است.
خراسان رضوی جزو شش استان نخست کشور در مواجهه با پدیده خشکسالی در سال آبی جاری است و نسبت به دوره بلندمدت ۸۰ درصد کاهش بارندگی داشته است. خراسان رضوی در موضوع حجم کسری سالانه مخازن آب زیرزمینی رتبه نخست را در ایران دارد بطوری که حجم کسری سالانه آبهای زیرزمینی در این استان با یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب، بیشترین در کشور است.
گرچه مصرف آب ۸۵ درصد مشترکان در خراسان رضوی زیر الگو و میانگین کشوری مصرف آب هر شهروند ۱۵۰ تا ۲۰۰ لیتر است اما مصرف ۱۲۰ لیتر در شبانه روز متناسب با شرایط بحرانی نیست و باید با ترویج فرهنگ مصرف آب، این سرانه به ۷۰ لیتر در شبانه روز برای هر فرد برسد.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟با ما گفتگو کنید