وضعیت بحرانی بی‌آبی در شالیزارهای بهشهر

خلیل حقیقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در سال زراعی جاری سطحی بالغ بر 9 هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت برنج اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته از افزایش 15 درصدی برخوردار است و از این میزان 80 درصد به کشت ارقام پرمحصول و مابقی به کشت ارقام محلی به ویژه طارم هاشمی اختصاص یافته است.
31 آگوست, 2017

مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت: با توجه به وضعیت بحران بی آبی در شالیزارها و کاهش اثرات تنش خشکی اقدامات مدیریتی در دستور کار کشاورزان قرار گرفته است.

خلیل حقیقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در سال زراعی جاری سطحی بالغ بر ۹ هزار هکتار از اراضی شهرستان به کشت برنج اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته از افزایش ۱۵ درصدی برخوردار است و از این میزان ۸۰ درصد به کشت ارقام پرمحصول و مابقی به کشت ارقام محلی به ویژه طارم هاشمی اختصاص یافته است.

وی افزود: عملیات نشاء از اوایل اردیبهشت سال جاری آغاز و تا اواخر خرداد ادامه داشته است و بالغ بر ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار از مزارع به صورت مکانیزه کشت شده و این عملیات توسط ۸ بانک نشاء فعال شهرستان و به کارگیری بیش از ۱۳۰ دستگاه نشاء انجام گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت: عملیات برداشت برنج در شهرستان بهشهر از اوایل مرداد ماه آغاز شده و پیش بینی می شود بالغ بر ۶۰ هزار تن شلتوک از مزارع موجود شهرستان برداشت شود.

حقیقی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت بحران بی آبی در شالیزارها و کاهش اثرات تنش خشکی اقدامات مدیریتی شامل به کارگیری اصول صحیح خاک ورزی، آبیاری تناوبی، استفاده از پوشش پلاستیکی در مرزها به جهت کاهش هدر رفت آب، کاهش سطح نشاء تابستانه و استفاده از عناصر غذایی حاوی اسیدهای آمینه و پتاسیم در دستور کار کشاورزان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: تولید محصول سالم و کاهش مصرف سموم شیمیایی از دغدغه های جدی بخش کشاورزی است که در این راستا در سال زراعی جاری در سطحی بالغ بر ۲ هزار و ۲۸۰ هکتار از شالیزارها مبارزه بیولوژیک با استفاده از زنبور تریکوگراما انجام شده است و پیش بینی می شود بیش از ۵۰ درصد مزارع به صورت مکانیزه برداشت شود.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.