هوای اصفهان در آستانه وضعیت ناسالم است/شاخص کیفی ۹۶

اصفهان - رئیس امور آزمایشگاه‌های استان اصفهان گفت: هوای اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ۱۲ ظهر امروز با میانگین شاخص کیفی ۹۶ در آستانه وضعیت ناسالم است.
10 دسامبر, 2017

بابک صادقیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از ظهر روز گذشته بار دیگر شاهد افزایش میزان آلاینده‌های جوی بودیم، بر این اساس در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۲ ظهر امروز به ۹۶ رسید و هوای اصفهان در آستانه وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

وی افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۲ظهر، میانگین شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های میدان احمد آباد ۹۷، خیابان پروین ۸۲، خیابان رودکی ۹۶، چهارباغ خواجو ۹۵ و بزرگراه خرازی ۹۲ در وضعیت سالم و یا آستانه ی ناسالم است و در میدان امام حسین (ع) با میانگین شاخص کیفی ۱۰۷ و در بلوار دانشگاه ۱۰۲ در وضعیت ناسالم ثبت شده است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های استان اصفهان با بیان اینکه وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش آلایندگی در شهرستان‌های مختلف استان نیز سالم و یا در آستانه وضعیت ناسالم گزارش شده است، تاکید کرد: کیفیت هوا در خمینی‌شهر با میانگین شاخص کیفی ۹۶ در آستانه وضعیت ناسالم و در مبارکه با ۸۰، سگزی ۵۵ و کاشان ۵۴ در وضعیت سالم گزارش شده است.

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در بازه صفر تا ۵۰ نشانه هوای پاک، ۵۰ تا ۱۰۰ نشانه هوای سالم، ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (افراد دچار بیماری‌های قلبی تنفسی، کودکان و افراد میانسال و زنان باردار و غیره) و ۱۵۰ تا ۲۰۰ نشانه وضعیت ناسالم برای عموم مردم است.

گفتنی است، شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.