هدر رفت یک میلیارد مترمکعبی آب در قالب ضایعات کشاورزی

محمد علایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آمارهای رسمی وزارت جهاد کشاورزی 30 درصد محصولات کشاورزی در ایران به ضایعات تبدیل می شود. حجم آب مصرفی برای تولید این مقدار محصول در استان خراسان رضوی افزون بر یک میلیارد متر مکعب در سال برآورد می شود. 
16 سپتامبر, 2017

ایرنا- قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: سالانه افزون بر یک میلیارد مترمکعب آب در قالب ضایعات کشاورزی در این استان به هدر می رود.

محمد علایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس آمارهای رسمی وزارت جهاد کشاورزی ۳۰ درصد محصولات کشاورزی در ایران به ضایعات تبدیل می شود. حجم آب مصرفی برای تولید این مقدار محصول در استان خراسان رضوی افزون بر یک میلیارد متر مکعب در سال برآورد می شود.
وی ادامه داد: جمع آوری و انتقال نادرست محصول، کمبود سردخانه، نبود تشکلهای حامی کشاورز، فعالیتهای دلالی و نبود الگوی کشت مصوب از دلایلی دور ریختن محصولات کشاورزی است که با زحمت بسیار توسط کشاورز تولید می شود.
قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: هم اکنون فلات ایران، شرق کشور و استان خراسان رضوی با بحران شدید، گسترده و فزاینده آب روبروست. این بحران بزرگترین و خطرناکترین تهدید تمدن ایران در طول هشت هزار سال گذشته تاکنون است.
وی افزود: ۸۰ درصد آب مصرفی خراسان از آبخوانهای زیرزمینی عمدتا توسط چاههای عمیق و نیمه عمیق برداشت می شود که این آبخوانها خود با بحران مواجهند. برداشت بیش از حد باعث افت سطح آبهای زیرزمینی، نابودی آبخوانها، خشکیدن چشمه ها و قناتها، شوری آب، نشست سطح زمین و ایجاد شکافهای خطرناک در آن می شود.
علایی ادامه داد: این در حالی است که اگر روشهای مصرف آب و بهره برداری از آن و حجم برداشت آب به سطح استاندارهای جهانی برسد نه تنها مشکل آب در این استان و کشور حل می شود بلکه آب مازاد برای توسعه نیز خواهیم داشت.
وی گفت: هم اکنون شاخص میانگین تولید ماده خشک به ازای مصرف یک مترمکعب آب در جهان ۲٫۵ کیلوگرم و در کشورهای پیشرفته ۳٫۵ کیلوگرم است. این رقم در ایران تا چند سال پیش ۸۰۰ گرم بود و در آغاز کار دولت دوازدهم به یک کیلوگرم افزایش یافته است.
قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: اصلاح این شاخص تا حد استاندارد جهانی، سالانه صرفه جویی دو میلیارد متر مکعبی آب را در این استان به دنبال خواهد داشت.
وی گفت: مصرف بهینه آب در کشور که اکنون سه برابر استاندارهای جهانی است، اصلاح شبکه های انتقال و توزیع آب و جلوگیری از کاهش هدر رفت که در برخی از شهرهای خراسان تا ۵۰ درصد می رسد، اصلاح الگوی کشت و پرهیز از کشت محصولات پرآب طلب، جلوگیری از صادرات کالاهای پرآب طلب و تشویق به ورود کالاهای پرآب طلب از راهکارهای کارآمد برای مدیریت بحران مرگبار آب است.

یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی سالانه زیر کشت ۸۳ نوع محصول می رود و هشت میلیون تن انواع محصولات باغی، زراعی و دامی از آن برداشت می شود. ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است. شش هزار و ۸۶۸ رشته قنات با آبدهی ۵۶۵ میلیون مترمکعب در این استان وجود دارد.
بر اساس مطالعات انجام شده کسری آب خراسان رضوی در افق سال ۱۴۲۰ بیش از شش هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد بود. ۲۷ درصد آب تولیدی در این استان به مصرف انشعابات غیرمجاز رسیده و یا بخاطر فرسودگی ۳۵ درصد شبکه آبرسانی به هدر می رود. تامین و توزیع آب ۷۴ شهر استان به جز مشهد بر عهده شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی است. یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر در سطح این استان تحت پوشش شبکه آب هستند. آب مورد نیاز این استان از ۴۰۶ حلقه چاه تامین می شود که شامل شش درصد چاههای کشور است. طول خطوط انتقال آب در خراسان رضوی هزار و ۷۶۳ کیلومتر است.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.