مدیرعامل آبفا: کمبود آب در گلستان ناشی از توسعه شالی زارها است

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان گفت که عامل اصلی کمبود آب طی روزهای اخیر در سطح استان استفاده بی رویه از منابع بویژه آب های زیرزمینی برای سیراب کردن شالی زارهایی است که در سالهای اخیر توسعه یافت. به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرنگار ایرنا محمدهادی رحمتی پنجشنبه در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران گلستان اظهار کرد: اگر جلو استفاده بی رویه آب در استان گرفته نشود، بحران منطقه را فرا خواهد گرفت. وی بیان کرد: اکنون گلستان 600 لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد که نیمی از این کمبود مربوط به شهر گرگان است. مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان افزود: وارد کردن فشار و بهره برداری از منابع زیرزمینی حد و اندازه ای دارد که اگر برای حل آن ...
28 جولای, 2017

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان گفت که عامل اصلی کمبود آب طی روزهای اخیر در سطح استان استفاده بی رویه از منابع بویژه آب های زیرزمینی برای سیراب کردن شالی زارهایی است که در سالهای اخیر توسعه یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرنگار ایرنا محمدهادی رحمتی پنجشنبه در نشست اعضای ستاد مدیریت بحران گلستان اظهار کرد: اگر جلو استفاده بی رویه آب در استان گرفته نشود، بحران منطقه را فرا خواهد گرفت.
وی بیان کرد: اکنون گلستان ۶۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد که نیمی از این کمبود مربوط به شهر گرگان است.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گلستان افزود: وارد کردن فشار و بهره برداری از منابع زیرزمینی حد و اندازه ای دارد که اگر برای حل آن چاره ای اندیشیده نشود در سال های آینده دچار مشکل جدی خواهیم شد.
رحمتی اظهار کرد: تامین منابع مطمئن جدید به خصوص برای شهر گرگان بسیار ضروری است که تکمیل و بهره برداری از سد شصت کلا می تواند نگرانی تامین آب را برطرف کند.
مدیرعامل آب روستایی گلستان هم در این جلسه گفت: کاهش ۳۵ درصدی نزولات جوی امسال استان در مقایسه با سال قبل مشکلات فراوانی برای روستاییان فراهم و به تبع آن دسترسی به آب شرب بهداشتی را با مشکل مواجه کرد.
مهدی شکیبافر اظهار کرد: از حدود هزار روستای گلستان به ۱۰۰ روستا با تانکر آبرسانی می شود که بخش عمده این روستاها در شرق استان قرار دارند.
فرماندار بندرگز هم در این جلسه، بر ضرورت حل هر چه زودتر مشکل کمبود آب این شهرستان تاکید کرد و گفت: کاهش نزولات آسمانی و مصرف بی رویه مردم و به خصوص کشاورزان بندرگزی را با آسیب های جدی روبه رو کرد.
علی اصغر میرزایی اظهار کرد: در نتیجه کمبود آب سطح زیر کشت محصولات کشاورزی از جمله برنج، سویا و پنبه در بندرگز حدود ۳۰ درصد نسبت به سال قبل کمتر شده است.

منبع : ایرنا

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.