محصولات کشاورزی آب‌بر نباید صادر شوند/ تسریع در انسداد چاه‌های غیرمجاز

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک تاکید کرد که گرچه تراز کشاورزی در حوزه صادرات آب مجازی مثبت است اما محصولات کشاورزی آب بر باید در حد نیاز داخلی تولید شوند و نباید در فهرست صادراتی قرار گیرند. به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی مراد اکبری در نشست خبری امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب مجازی است که بر این اساس گیاهان و محصولات کشاورزی آب‌بر را نباید بیشتر از مصرف داخلی تولید کنیم و سیاست‌هایی مانند انتقال آنها به گلخانه یا تولید با مدرن‌ترین سیستم‌ها و تجهیزات آبیاری نوین باید صورت گیرد. گرچه در حوزه صادرات آب مجازی تراز ایران مثبت است ...
29 آگوست, 2017

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک تاکید کرد که گرچه تراز کشاورزی در حوزه صادرات آب مجازی مثبت است اما محصولات کشاورزی آب بر باید در حد نیاز داخلی تولید شوند و نباید در فهرست صادراتی قرار گیرند.

به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی مراد اکبری در نشست خبری امروز که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه آب مجازی است که بر این اساس گیاهان و محصولات کشاورزی آب‌بر را نباید بیشتر از مصرف داخلی تولید کنیم و سیاست‌هایی مانند انتقال آنها به گلخانه یا تولید با مدرن‌ترین سیستم‌ها و تجهیزات آبیاری نوین باید صورت گیرد. گرچه در حوزه صادرات آب مجازی تراز ایران مثبت است چرا که حدود ۵ میلیارد مترمکعب آب مجازی صادر می‌شود اما ۳۰ میلیارد مترمکعب وارد می‌شود و ایران جزو کشورهایی است که وضعیت مناسبی از این منظر دارد.

انسداد چاه‌های غیرمجاز باید سرعت بیشتری بگیرد

وی همچنین در خصوص وضعیت انسداد چاه‌های غیرمجاز افزود: وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که باید با کسانی که چاه‌های غیرمجاز متعددی دارند یا در کنار چاه مجاز خود، چاه غیرمجاز حفر کرده‌اند، برخورد قانونی قاطعی شود اما برخی از کشاورزان که با یک چاه غیرمجاز امرار معاش می‌کنند را باید ضمن انسداد چاه آنها، تدابیری برایشان اندیشیده شود که آسیبی به معیشت آنها وارد نشود که به عنوان مثال می‌توان به ارائه تسهیلات و خدمات مناسب برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی مانند گلخانه اشاره کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک ادامه داد: بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت نیرو حدود ۳۰ هزار چاه غیرمجاز طی سال‌های اخیر مسدود شده است که نسبت به بیش از ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز عدد بسیار کمی است و باید مسئولان و متولیان امر سرعت بیشتری در این زمینه بگیرند.

منبع

 

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.