لزوم چاره‌اندیشی برای احداث خط چهارم انتقال آب به یزد

 نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: خط سوم انتقال آب به یزد یعنی خط انتقال آب از خلیج فارس به یزد نیز مشکل این استان را رفع نمی‌کند و باید به فکر احداث خط چهارم باشیم. به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرنگار مهر، سید ابوالفضل موسوی بیوکی عصر امروز در بازدید از خط انتقال آب خلیج فارس به یزد اظهار داشت: مجمع نمایندگان به این نتیجه رسید که با شرایط موجود، تامین آب استان در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد بود و باید برای آن از امروز برنامه ریزی کنیم. وی با اشاره به جمع بندی نشست مجمع نمایندگان استان گفت: هم اکنون آب شرب مردم یزد وابسته به خط لوله انتقال آب است که با ...
14 آگوست, 2017

 نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: خط سوم انتقال آب به یزد یعنی خط انتقال آب از خلیج فارس به یزد نیز مشکل این استان را رفع نمی‌کند و باید به فکر احداث خط چهارم باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از خبرنگار مهر، سید ابوالفضل موسوی بیوکی عصر امروز در بازدید از خط انتقال آب خلیج فارس به یزد اظهار داشت: مجمع نمایندگان به این نتیجه رسید که با شرایط موجود، تامین آب استان در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد بود و باید برای آن از امروز برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به جمع بندی نشست مجمع نمایندگان استان گفت: هم اکنون آب شرب مردم یزد وابسته به خط لوله انتقال آب است که با توجه به کیفیت پایین آب های زیرزمینی استان، آب انتقالی با آب های موجود در استان مخلوط شده و به مصرف شرب مردم اختصاص می یابد.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد اضافه کرد: چنانچه قطره ای از آب انتقالی به یزد کم شود، مصرف شرب مردم مختل می شود که باید با تمام توان از حقابه مردم یزد از این آب انتقالی حراست کنیم.

موسوی ادامه داد: طرح دیگری برای انتقال آب از سرشاخه های کارون و سد بهشت آباد در دستور کار است که در صورت اجرای این خط انتقال، باز هم در سال ۱۴۰۰ نیاز آبی استان یزد رفع نخواهد شد و باید منابع دیگری در نظر گرفته شود.

وی افزود: طرح دیگری که آب را به استان یزد می آورد، خط انتقال آب سوم از خلیج فارس است که برای تامین آب شرکت های گل‌گهر سیرجان، مس سرچشمه و چادرملوی یزد احداث می شود و آب انتقالی، به این صنایع اختصاص خواهد یافت.

موسوی با اشاره به پیش بینی های انجام شده در خصوص نیاز ابی استان در افق ۳۰ ساله، اظهار داشت: طبق برآوردها در صورتی که هر سه خط انتقال آب احداث شود، باز هم در سال ۱۴۳۰ بیش از ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال لازم داریم تا نیازهای جمعیتی و توسعه ای استان یزد را تامین کنیم و در این راستا احداث خط انتقال آب چهارم مطرح شده است.

وی با اشاره به اهداف این بازدید گفت: پیرو نشست مجمع نمایندگان استان، به همراه جمعی از صنعتگران و مدیران صنعتی استان این بازدید انجام شده تا ضمن پیگیری اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس، از تجربیات این خط برای خط چهارم استفاده کرده و شرایط استفاده از زیرساخت های آن برای خط لوله چهارم را بررسی کنیم.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خط انتقال آب خلیج فارس به خوبی در حال اجراست و با توجه به حضور نماینده مردم هرمزگان، معاون استاندار کرمان و مدیران استان یزد هماهنگی هایی برای رفع مشکلات در این سه استان انجام شد و بخشی از مشکلات را هم در مجلس شورای اسلامی پیگیری خواهیم کرد.

موسوی اظهار داشت: طبق زمانبندی، این طرح باید تا شهریور ۹۶ به بهره برداری می رسید اما مشکلات مانع کار شده و به نظر می رسد بهره برداری از آن تا چهار سال آینده انجام خواهد شد.

وی با اشاره به تجربیات گرفته شده در طرح انتقال آب خلیج فارس، بیان کرد: در این بازدید متوجه شدیم که به دلیل مجوزهای زیست محیطی، امکان برداشت میزان آب موردنیاز برای استان یزد از خلیج فارس در بندرعباس وجود ندارد و به نظر می رسد پایدارترین آب برای انتقال به یزد، آب دریای عمان باشد.

نماینده مردم یزد عنوان کرد: در بررسی روند اجرای خط انتقال خلیج فارس متوجه شدیم که در روند اجرای طرح هیچ مشکل مردمی وجود نداشته و بیشترین مشکلات مربوط به دولت و صدور مجوزها و… بوده به همین دلیل به جمع بندی رسیدیم که انتقال آب به استان یزد از طریق خط چهارم به وسیله بخش خصوصی انجام شود، دولت دخالتی در آن نداشته باشد و تنها نقش نظارتی خود را ایفا کند.

وی ادامه داد: در این راستا قرار شد کنسرسیومی با مشارکت سرمایه گذاران و صنعتگران بخش خصوصی و مردم استان یزد تشکیل شود و مطالعات لازم برای اجرای خط لوله چهارم را در دستور کار قرار دهد.

موسوی بیوکی با ابراز امیدواری از حضور و کمک مردم و صنعتگران استان و همکاری مسئولان در تامین آب استان تصریح کرد: امیدواریم چالش تامین آب استان یزد حل شده و نسل های آینده در یزد با مشکل آب مواجه نباشند.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.