ریزگردها مردم ۵ استان را غافلگیر کردند

با وجود اینکه روز شنبه اغلب ادارات کل هواشناسی استان‌ها اعلام کرده بودند که گردوغبار، استان آنها را در روزهای آتی فرا نمی‌گیرد، روز گذشته آسمان چند استان غربی و مرکزی خاکستری شد. خوزستان جزو این استان‌ها بود که اداره‌کل هواشناسی این استان روز شنبه هفته جاری عنوان کرده بود که گردوغبار موجود در این استان کم‌کم در همین روز (شنبه) برطرف می‌شود و یکشنبه شاهد بروز پدیده ریزگرد نخواهیم بود. بهرام جنتی، رئیس اداره پیش‌بینی خوزستان روز شنبه به فارس گفته بود: این وضعیت تا اواخر وقت امروز در شهرهای استان ماندگار است. دیروز اما رفته رفته ذرات گردوغبار شهرهای خوزستان ازجمله اهواز و آبادان را فرا گرفت و طبق گزارش‌های محلی ذرات کنونی درشت‌تر از قبل هم به‌نظر می‌رسد. رئیس اداره پیش‌بینی هم در اظهارنظری جدید بیان کرد: بررسی نقشه‌های ...
3 ژوئن, 2013

با وجود اینکه روز شنبه اغلب ادارات کل هواشناسی استان‌ها اعلام کرده بودند که گردوغبار، استان آنها را در روزهای آتی فرا نمی‌گیرد، روز گذشته آسمان چند استان غربی و مرکزی خاکستری شد.
خوزستان جزو این استان‌ها بود که اداره‌کل هواشناسی این استان روز شنبه هفته جاری عنوان کرده بود که گردوغبار موجود در این استان کم‌کم در همین روز (شنبه) برطرف می‌شود و یکشنبه شاهد بروز پدیده ریزگرد نخواهیم بود.
بهرام جنتی، رئیس اداره پیش‌بینی خوزستان روز شنبه به فارس گفته بود: این وضعیت تا اواخر وقت امروز در شهرهای استان ماندگار است. دیروز اما رفته رفته ذرات گردوغبار شهرهای خوزستان ازجمله اهواز و آبادان را فرا گرفت و طبق گزارش‌های محلی ذرات کنونی درشت‌تر از قبل هم به‌نظر می‌رسد. رئیس اداره پیش‌بینی هم در اظهارنظری جدید بیان کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و خروجی مدل‌های هواشناسی نشان‌دهنده شکل‌گیری یک توده گردوغبار در کشور عراق است. به گزارش باشگاه خبرنگاران بهرام جنتی اضافه کرد: این وضعیت با شدت و ضعف در بخش‌های مختلف استان تا فردا باقی است.
وضعیت خطرناک هوای کردستان
در استان کردستان هم میزان گردوغبار به حدی بالا رفت که اداره‌ کل حفاظت محیط‌زیست کردستان در اطلاعیه‌ای هوای کردستان را خطرناک اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده بود که افراد باید به‌طور کامل از فعالیت در هوای آزاد خودداری کنند. این در حالی بود که پیش از آن هیچ هشداری داده نشده بود و بسیاری از مردم به‌خاطر فعالیت و کار روزانه از خانه خارج شده بودند.
استان کرمانشاه هم دیروز از نظر میزان ذرات گردوغبار دست‌کمی از کردستان نداشت و اداره محیط‌زیست این استان وضعیت هوای شهر کرمانشاه را در شرایط بحران عنوان کرد. به گفته سعید دزفولی‌نژاد، مسئول ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای محیط‌زیست استان کرمانشاه غلظت ذرات معلق در هوا حدود ۷۲۴میکروگرم بر مترمکعب بود، درحالی‌که غلظت استاندارد ذرات آلاینده هوا باید ۱۵۰میکروگرم بر مترمکعب هوا باشد. گزارش‌ها حاکی از آن بود که در مناطق مرزی این استان گستره دید افقی به زیر ۵۰۰متر رسید. مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه اما با بیان اینکه امشب توده غبار جدیدی وارد استان می‌شود به ایسنا گفت: روز سه‌شنبه نیز شرایطی مشابه شرایط روز یکشنبه را تجربه می‌کنیم. مجتبی میلادی افزود: منشأ تشکیل این توده میدان‌های وزش باد بر صحاری عراق است.
ریزگردهای همدان ۹برابر حد مجاز
میزان ریزگردها در استان همدان نیز ۹برابر حد مجاز اعلام شد و این میزان آلایندگی هوا برای ریه‌های حساس و در معرض خطر مشکل‌آفرین است. در همین خصوص مهدی خدابخشی، کارشناس کنترل آلودگی مرکز بهداشت استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت آلودگی در استان همدان خطرناک است، اظهار داشت: گروه‌های حساس ازجمله سالخوردگان، کودکان و بیماران قلبی و عروقی باید درصورت عدم‌ضرورت، از فعالیت در محیط‌های باز خودداری کنند.
وضعیت هشدار در اراک
روز گذشته آلودگی شهر اراک هم در وضعیت هشدار قرار گرفت. غلظت ذرات معلق و ریزگردها در هوای اراک ۳۲۴میکروگرم بر مترمکعب اعلام شد. البته پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد آلودگی هوا در این شهر رو به افزایش است. در همین رابطه کارشناس اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان مرکزی اعلام کرد: شاخص آلودگی هوای شهر اراک در صبح روز شنبه به ۴ برابر حد مجاز رسید. علیرضا محرابیان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: سامانه پایش آلودگی هوای استان مرکزی، غلظت آلاینده‌هایی با قُطر ۱۰میکرون در هوای اراک را ۳۴۴میکروگرم بر مترمکعب ثبت کرده است

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.