سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)

تولید ۱۰۰ هزار درختچه زینتی مقاوم به کم آبی در شهرداری ارومیه

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارومیه با اشاره به بروز خشکسالی در سال های گذشته، گفت: بیش از 100 هزار بوته انواع درختچه های زینتی و گونه های مقاوم به کم آبی در واحد تولیدات سازمان پارک های ارومیه تولید و گلدانی شده است.
5 سپتامبر, 2017

ایرنا- مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارومیه با اشاره به بروز خشکسالی در سال های گذشته، گفت: بیش از ۱۰۰ هزار بوته انواع درختچه های زینتی و گونه های مقاوم به کم آبی در واحد تولیدات سازمان پارک های ارومیه تولید و گلدانی شده است.

علی شایگان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قلمه گیری هرساله با آغاز فصل پاییز توسط اکیپ اجرایی از سرشاخه‌های مناسب که از هرس فرم در سطح شهر صورت می گیرد، جمع‌آوری و به گلخانه سازمان پارک ها انتقال داده می شود.
وی اضافه کرد: پس از جداسازی و بریدن شاخه‌ها، قلمه ‌زنی از بوته ‌های سالم که عاری از هر نوع آفت و بیماری است، در بستر کشت توسط باغبانان انجام شده و در فصل بهار و تابستان در سطح شهر کاشت می شود.
وی اظهار کرد: همچنین ۳۰ هزار بوته درخت و درختچه دیر ریشه زا در نهالستان چابکسر شهرداری ارومیه تولید شده و این اقدام در راستای کاهش هزینه ها و تامین اقلام مورد نیاز سازمان پارک ها و فضای سبز صورت گرفته است.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارومیه گفت: کاشت اقلام مقاوم به کم آبی، استفاده از سیستم های مکانیزه آبیاری و راهکارهای مدیریت منابع آبی در جهت آبیاری فضای سبز در این شهر در حال انجام است.
شایگان با اشاره به آبیاری شبانه درختان در ارومیه افزود: آبیاری درختان به صورت شبانه در راستای صرفه جویی در مصرف آب با کاهش تبخیر در ساعت های خنک، کاهش حجم ترافیک و خطرهای احتمالی توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارومیه صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی و پیش بینی های لازم جهت اجرای این طرح به طور جدی توسط مناطق پنج گانه و منطقه گلمان در بلوارهای سطح شهر در دستور کار سازمان قرار گرفته و در حال انجام است .
وی با اشاره به استفاده از نوارهای زرد رنگ برای کنترل آفت های درختان سطح شهر، اظهار کرد: کارت های زرد جزو پرکاربردترین مواد بیولوژیک مصرفی است و با شناسایی به موقع آفت ها می توان آن را مشاهده و بررسی کرد.
وی ادامه داد: نوار بیولوژیک و چسبناک زرد رنگ که دارای طول موج خاصی بوده و برای حشرات بی خطر است، به دور تنه درختان جهت کاستن از آفت ها و حشره های مضر استفاده می شود.
وی افزود: این تله ها با طول موج رنگی که ایجاد می کنند، حشرات را به سمت خود جلب کرده و موجب جذب آفت به سطح کارت می شود.
شایگان گفت: از کارت های زرد چسبیده برای کنترل آفت هایی نظیر سفید بالک ها، مگس های میوز، شته های بالدار و زنجیرک های پسیل استفاده می شود.
مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری ارومیه اظهار امیدواری کرد تا با اجرای این طرح گام موثری در راستای کاهش استفاده از سموم شیمیایی و در پی آن کاهش آسیب های زیست محیطی با بهره گیری از روش های غیرشیمیایی، بیولوژیک و تلفیقی در فضای سبز شهری برداشته شود.
به گزارش ایرنا، شهر ارومیه در چند سال اخیر میزبان جشنواره های گل بوده و میلیون ها بوته گل در سال های اخیر در این شهر کاشته شده و بهبود فضای شهری را به دنبال داشته است.
در شهر ارومیه بوستانی با هزاران بوته گل نیز به نام ‘گوللرباغی’ نامگذاری شده که در ایام تابستان هر روز میزبان گردشگران و شهروندان زیادی است.
شهر ارومیه با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ هزار هکتار مساحت دارد و سرانه فضای سبز در ارومیه برای هر نفر ۱۰ مترمربع است.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟با ما گفتگو کنید