تصفیه آب با استفاده از نور خورشید

محققان آمریکایی با استفاده از ترکیب نوآورانه نور خورشید و هیدروژل ها، دستگاه جدیدی ابداع کرده اند که می تواند آب هر منبعی را به آب شیرین قابل شرب تبدیل کند.
7 آوریل, 2018
به گزارش گروه علمی ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی یورک الرت، از آنجایی که دستیابی به آب آشامیدنی سالم در بسیاری از کشور‌های در حال توسعه کمیاب است، فناوری جدید محققان دانشگاه تگزاس می‌تواند سالانه از ده‌ها هزار مرگ و میر پیشگیری کند.
این فناوری پیچیده، ارزان قیمت است و از انرژی خورشیدی محیط برای تبخیر آب و حذف ناخالصی‌ها استفاده می‌کند.
این ابزار جدید تصفیه کننده با ترکیب چند ماده هیبرید ژل-پلیمر که دارای هر دو خصیصه هیدرولیکی (جذب آب) و نیمه هادی (جاذب خورشیدی) هستند، کار می‌کند.
ساختار نانویی این ژل‌ها باعث می‌شود که با استفاده از انرژی خورشیدی کمتر و بدون استفاده از مجموعه پیچیده‌ای از ابزار‌های نوری که دستگاه‌های موجود برای متمرکز ساختن نور خورشید از آن‌ها استفاده می‌کنند، بخار آب بیشتری تولید شود.
محققان برای آزمایش این دستگاه از آن برای شیرین کردن آب شور دریای مرده که هشت تا ۹ برابر شورتر از آب اقیانوس‌ها است، استفاده کردند.
آن‌ها نتیجه آزمایش این دستگاه را موفقیت آمیز عنوان کردند و اظهار داشتند که آب آشامیدنی تولیدی ناشی از این دستگاه تمامی استاندارد‌های قابل قبول آب آشامیدنی  سازمان بهداشت جهانی و سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا را داراست.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.