تامین آب شرب تهران از طریق چاه ها ، احتمال ابتلا به سرطان را درپی دارد

دکتر سعید متصدی معاون سازمان محیط زیست ضمن اشاره به کم شدن نزولات جوی در سال جاری ، هشدار داد: اگر مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند وزارت نیرو برای جبران کمبودها ناچار است از آب چاه برای مصارف شرب استفاده کند که به دلیل بالا بودن مقدار عناصری مانند نیترات و کادمیوم در منابع زیرزمینی ، احتمال ابتلا به سرطان برای شهروندان به وجود می آید. متصدی در گفتگو با خبرگزاری مهر به آلودگی منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و تامین آب از طریق چاه ها را باعث وارد شدن آلودگی به سیستم آب شرب تهران دانست و تصریح کرد: می توان با صرفه جویی ، معضل کمبود آب را تا حد زیادی برطرف کرد. متصدی ضمن تاکید بر استراتژی صرفه جویی بعنوان بهترین راهکار مقابله با این بحران تاکید ...
17 ژوئن, 2014

دکتر سعید متصدی معاون سازمان محیط زیست ضمن اشاره به کم شدن نزولات جوی در سال جاری ، هشدار داد: اگر مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند وزارت نیرو برای جبران کمبودها ناچار است از آب چاه برای مصارف شرب استفاده کند که به دلیل بالا بودن مقدار عناصری مانند نیترات و کادمیوم در منابع زیرزمینی ، احتمال ابتلا به سرطان برای شهروندان به وجود می آید.
متصدی در گفتگو با خبرگزاری مهر به آلودگی منابع آب زیرزمینی اشاره کرد و تامین آب از طریق چاه ها را باعث وارد شدن آلودگی به سیستم آب شرب تهران دانست و تصریح کرد: می توان با صرفه جویی ، معضل کمبود آب را تا حد زیادی برطرف کرد.
متصدی ضمن تاکید بر استراتژی صرفه جویی بعنوان بهترین راهکار مقابله با این بحران تاکید کرد: آب چاه سلامت مردم را به خطر می اندازد.
معاون محیط انسانی سازمان محیط زیست کیفیت میکروبی و کیفیت شیمیایی را دو معضل در مواجهه با آب چاه دانست و تصریح کرد: کیفیت میکروبی را می توان با استفاده از روش هایی مانند کلرزنی و افزودن ازن به آب به استاندارد رساند اما در مورد کیفیت شیمیایی کار به این سادگی نیست.
وی افزود: کیفیت شیمایی آب چاه بسته به نوع محلی که استفاده می شود تغییر می کند و از آنجایی که در بسیاری از سفره های آب زیرزمینی آلودگی به نیترات و کادمیوم داریم ممکن است این مواد با غلظت بالا وارد سیستم تصفیه آب شوند و چنانچه غلظت آنها بالا باشد موجب سرطانزایی در افرادی که این آب را مصرف می کنند می شود.
متصدی از وجود آزمایشگاه های کیفی بسیار خوب در وزارت نیرو خبر داد و تاکید کرد : اگر مردم آب کمتری مصرف کنند ، مسئولین مجبور نمی شوند هزینه های بسیار زیادی برای تامین آب بپردازند و سلامت مردم نیز به خطر نمی افتد.

این درحالی است که اخیرا رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران نیز ضمن انتقاد از روش پیشنهادی ” استفاده از چاه های عمیق برای تامین آب آشامیدنی تهران به دلیل کمبود آب در تابستان ” گفته است: این موضوع کیفیت آب را به شدت تنزل داده و تحت الشعاع قرار می دهد.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.