بحران آب زنجان وحشتناک است، امکان پلمپ چاه غیرمجاز وجود ندارد

حدود ۹۴۱۵ حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان زنجان وجود دارد، بنابراین اینکه استان زنجان با میزان بارندگی بیش از 300 میلیمتر در سال که از میانگین کشوری بالاتر است نیز در زمره استان های دارای مشکل آبی کشور قرار گرفته
16 اکتبر, 2017

کار بحران آب  کشور و خسارات برآمده از آن دیگر از حد اخطار گذشته و به بالاترین حد خود یعنی فلج کردن اقتصاد کشاورزی و ناتوانی عمومی در تأمین آب شرب سالم رسیده است؛ بحران نگران کننده ای که نه می توان برای آن محدوده جغرافیایی معینی در نظر گرفت و نه می توان برای آن افق امیدوار کننده ای متصور شد. مثل استان زنجان که به رغم بارندگی های قابل قبول سالانه در زمره بحرانی ترین استان های کشور در زمینه منابع آب است.

به گزارش روابط عمومی شرکت هیراب سان به نقل از تابناک دادستان عمومی و انقلاب استان زنجان، هفته گذشته با اشاره به مشکلات شدید آبی در استان زنجان، مسائلی را مطرح کرد که قابل تأمل است و تصویری نگران کننده از آینده منابع آب زنجان در اختیار قرار می دهد. مثل وجود بیش از ۹ هزار چاه آب غیر مجاز در این استان، که عملاً راه را برای هرگونه برنامه ریزی صحیح در این استان بسته است.

وی خاطر نشان کرد : نابسامانی پیش آمده در بحث چاه‌های غیرمجاز با عنوان قانون تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز کلید خورد و عملا برای مجرمی که عمل غیرقانونی انجام داده و چاه غیرمجاز حفر کرده، به جای مجازات، سند و پروانه صادر کرده است.

همچنین وی افزود: در واقع یک شبه آمار چاه‌های غیرمجاز چندین برابر رشد کرد و تصاعدی تعداد حفر چاه‌های غیرمجاز افزایش یافت، به طوری که سودجویان برای بهره‌مند شدن از مزایای قانون مصوب به حفر چاه در اقصی نقاط کشور کردند.

وی با بیان اینکه برابر آمار ارائه شده حدود ۹۴۱۵ حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان زنجان وجود دارد، اظهار داشت: اگر در هر ثانیه به طور متوسط ۱۵ لیتر از چاه‌های غیرمجاز آب برداشت شود، عملاً دچار یک فاجعه و بحران شده ایم چرا که هشت میلیون و چهارصدو هفتاد و سه هزار و پانصد لیتر در یک دقیقه غیر مجاز از حجم سفره‌های آب زیرزمینی با برداشت غیرمجاز کاسته می‌شود که این آمار فقط برای چاه‌های غیرمجاز شناسایی شده است و چنانچه آمار چاه‌های غیرمجاز غیر رسمی نیز بدان اضافه شود عدد اعلامی نجومی خواهد شد.

ماینده مردم خدابنده با تأکید بر این مهم که هم اکنون در بسیاری از روستاهای استان از جمله شهرستان خدابنده مشکل آب شرب و کشاورزی به شدت جدی است و حداقل در این شهرستان ۲ هزار چاه آب غیر مجاز وجود دارد از عدم امکان مدیریت ضربتی مشکل موجود گفت و ادامه داد: برخی معتقدند برای حل مشکل پیش آمده باید ضربتی چاه های غیرمجازی که در سطح استان وجود دارد را پلمپ کنیم. اما این اقدام پیامدهای اجتماعی بسیار سنگینی دارد و نمی توان این کار را در کوتاه مدت عملیاتی کرد.

بیگدلی با تأکید بر اشتباه گذشتگان در به وجود آمدن مشکلات آب استان از تلاش نمایندگان مجلس برای ساماندهی این اوضاع سخن گفت؛ صحبت هایی که البته به هیچ طرح و برنامه دقیق و مشخصی اشاره نداشت.

بنابراین اینکه استان زنجان با میزان بارندگی بیش از ۳۰۰ میلیمتر در سال که از میانگین کشوری بالاتر است نیز در زمره استان های دارای مشکل آبی کشور قرار گرفته و به گفته مسئولان ارشد این استان آینده روشنی در این زمینه ندارد، گواه دقیقی از ناکارآمدی چند دهه مدیریت منابع آب در کشور است؛ مدیریتی که حاصل آن برای اکثر استان های کشور چیزی جز دامن زدن به خسارت های زیست محیطی و تشدید بحران آب نبود.

منبع

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.