بحران آب آشاميدني در روستاهاي اردبيل

به گزارش خبرنگار ايرنا، فرمانداران شهرستان هاي مختلف استان روز پنج شنبه در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان از وضعيت كمبود آب شرب در اين شهرستان ها خبر دادند. حميد عباداللهي ، فرماندار شهرستان مشگين شهر در اين جلسه با اشاره به وضعيت بحراني آب شرب در اين شهرستان گفت: اغلب چشمه ها در مشگين شهر وضعيت وخيمي داشته و حداقل ۲۶ ميليارد ريال اعتبار براي رفع اين بحران نياز است. وي با بيان اينكه بسياري از روستاهاي بزرگ شهرستان مشگين شهر چنين وضعيتي دارند از فرسودگي خطوط انتقال آب در اين شهرستان خبر داد. فرماندار شهرستان خلخال نيز از حاد بودن وضعيت آب شرب در اين شهرستان خبر داد و گفت: به دليل كاهش بارندگي در خلخال ۲ قنات مهم در اين شهرستان خشك شده و در برخي روستاها فقط يكساعت ...
4 جولای, 2013

به گزارش خبرنگار ايرنا، فرمانداران شهرستان هاي مختلف استان روز پنج شنبه در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان از وضعيت كمبود آب شرب در اين شهرستان ها خبر دادند.
حميد عباداللهي ، فرماندار شهرستان مشگين شهر در اين جلسه با اشاره به وضعيت بحراني آب شرب در اين شهرستان گفت: اغلب چشمه ها در مشگين شهر وضعيت وخيمي داشته و حداقل ۲۶ ميليارد ريال اعتبار براي رفع اين بحران نياز است.
وي با بيان اينكه بسياري از روستاهاي بزرگ شهرستان مشگين شهر چنين وضعيتي دارند از فرسودگي خطوط انتقال آب در اين شهرستان خبر داد.
فرماندار شهرستان خلخال نيز از حاد بودن وضعيت آب شرب در اين شهرستان خبر داد و گفت: به دليل كاهش بارندگي در خلخال ۲ قنات مهم در اين شهرستان خشك شده و در برخي روستاها فقط يكساعت مي توانيم آبرساني داشته باشيم.
هوشنگ محمدي افزود: هشت روستا فقط در بخش شاهرود از بحران آب رنج برده و شدت گرما نيز بر ميزان اين بحران افزوده است.
فرماندار شهرستان پارس آباد مغان نيز با اشاره به وجود مشكل آب شرب در اين شهرستان از فعاليت ۲ تصفيه خانه در پارس آباد خبر داد و گفت: اين ۲ تصفيه خانه از ۳۰ سال گذشته فعال بوده و از آنجايي كه بدون كار كارشناسي احداث شده در حال حاضر نيازمند بروزرساني مي باشد.
ولي كريمي افزود: پمپ ها در فواصل زماني كوتاهي و در عرض يك يا دو هفته از كار مي افتد و لازم است جهت نوسازي اين تاسيسات اعتباراتي به اين حوزه تخصيص يابد.
وي با اشاره به مشكل كمبود آب در شهرهاي اسلام آباد و تازه كند خواستار اختصاص اعتبار۱۴ ميليارد ريالي براي رفع بحران آب در اين شهرها شد.
فرماندار شهرستان كوثر نيز در اين جلسه با اشاره به افزايش دماي هوا به ۳۷ درجه سانتيگراد گفت: از ۱۰۰ روستاي شهرستان كوثر ۳۴ روستا با بحران شديد آب شرب مواجه است.
عليرضا حسيني افزود: طبق برآوردهاي انجام گرفته ۱۸۶ ميليارد ريال اعتبار براي رفع بحران آب در اين شهرستان نياز است.
محمود علايي ، فرماندار شهرستان گرمي نيز به تاثيرگذاري ۲ عامل خشكسالي و سيل در وارد آمدن خسارت به اين شهرستان اشاره كرد و گفت: آب شرب ۹۰ درصد از ۳۳۰ روستا در گرمي از چشمه و قنات تامين مي شود و اگر ميزان نزولات در اين شهرستان كاهش يابد با مشكل در تامين آب شرب مواجه مي شويم.
علايي بيان كرد: در بخش موران ۳۰ روستا با مشكل شديد در تامين آب شرب مواجه بوده و از چهار تانكر موجود براي آبرساني در اين شهرستان سه مورد خراب است.
وي افزود: در بخش مركزي شهرستان گرمي نيز ۲۰ روستا داراي مشكل تامين آب شرب بوده و هم اكنون بيش از۱۰۰ روستاي داراي مشكل آب شرب در شهرستان گرمي وجود دارد.
وي با بيان اينكه كمبود آب در انگوت و برزند آسيب جدي به اين مناطق وارد كرده ، رفع بحران آب در شهرستان گرمي را اختصاص اعتبارات مازاد ساير حوزه ها به حوزه تامين آب شرب عنوان كرد.
فرماندار شهرستان بيله سوار نيز دراين جلسه وضعيت اين شهرستان را در ميان شهرستان هاي استان از نظر آب شرب ، وخيم و بحراني تر دانست و گفت: از ۲۲۵ روستاي اين شهرستان فقط ۲۵ روستا داراي آب پايدار است.
رسول زيبانژاد افزود: ۵۸ روستا در اين شهرستان به صورت نوبتي آبرساني شده و هر روستا يكبار در هفته آبرساني مي شود.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي استان نيز در اين جلسه از وجود يك هزار و ۷۲۵ روستاي داراي سكنه در استان خبر داد و افزود: از اين تعداد ۷۳۰ روستا به صورت استاندارد بوده و از طريق تاسيسات آبرساني مي شود.
پرويز عباسي با بيان اينكه يك هزار روستا تحت پوشش اين تاسيسات و شبكه ها نمي باشد ، ادامه داد : ارگان ديگري نيز متولي آبرساني به اين روستاها نبوده و لازم است تاسيسات آبرساني در اين يك هزار روستا نيز ايجاد شود.
وي به عمر مفيد تاسيسات آبرساني اشاره كرد و افزود: اين تاسيسات به طور ميانگين داراي عمر مفيد ۲۵ الي ۳۰ سال بوده و لازم است سالانه سه يا چهار درصد اين تاسيسات نوسازي شده تا در پايان ۳۰ سال شاهد نوسازي اين تاسيسات باشيم.
وي اضافه كرد: به دليل عدم تامين اعتبارات حتي نيم درصد از اين تاسيسات نيز نوسازي نمي شود و بيشتر تاسيسات ما در روستاها عمر مفيد خود را طي كرده اند.
عباسي با اشاره به اجراي پروژه هاي آبرساني در ۵۰۰ روستا از يك هزار روستاي باقي مانده استان از پيشرفت بالاي ۵۰ درصد اين پروژه ها خبر داد و تكميل اين پروژه ها تا هفته دولت سالجاري را در گرو تامين اعتبار عملي دانست.
وي ادامه داد: براي تكميل اين پروژه ها كه به تعداد ۵۶ مورد مي باشد ، اعتبار ۴۷۰ ميليارد ريالي نياز است كه در صورت تامين تاسيسات آبرساني به ۵۰۰ روستا تكميل مي شود.
وي با اشاره به افزايش قيمت نگهداري تاسيسات نگهداري و آبرساني در شهرستان ها خواستار توجه فرمانداران به اين بخش و اختصاص اعتبارات مازاد ساير حوزه ها به اين بخش شد.
عباسي با تاكيد بر فرهنگ سازي در استفاده از آب شرب در روستاها به استفاده برخي از كشاورزان از آب شرب براي مصارف كشاورزي و باغداري اشاره كرد و رفع اين معضل را نيازمند اطلاع رساني دانست.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.