سوالی دارید؟

● در تلگرام، پاسخگوی شما :)

استفاده از پساب فاضلاب به دلیل معضل کم آبی

به گزارش پایگاه خبری سراج 24 ، کشور ایران 17 سال است که در شرایط خشکسالی به سر میبرد و کارشناسان آثار تغییر اقلیم را در باقی ماندن شرایط خشکسالی می دانند. از سوی دیگر، اضافه برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی در طی سالها و نبود برنامه جامع بهره وری آب، از جمله عواملی است که موجب شده تا صدمات جبران ناپذیری به منابع آبی کشور در سفره های زیرزمینی وارد شود. در حال حاضر میزان آب آشامیدنی به عنوان منابع آب تجدیدپذیر کشور نسبت به نیاز مصرف در بخش های شرب، کشاورزی، صنعت و نیاز زیست محیطی کاسته شده است و مسئولان به فکر استفاده از پساب ...
19 سپتامبر, 2016

به گزارش پایگاه خبری سراج ۲۴ ، کشور ایران ۱۷ سال است که در شرایط خشکسالی به سر میبرد و کارشناسان آثار تغییر اقلیم را در باقی ماندن شرایط خشکسالی می دانند.
از سوی دیگر، اضافه برداشت بی رویه از منابع زیرزمینی در طی سالها و نبود برنامه جامع بهره وری آب، از جمله عواملی است که موجب شده تا صدمات جبران ناپذیری به منابع آبی کشور در سفره های زیرزمینی وارد شود.
در حال حاضر میزان آب آشامیدنی به عنوان منابع آب تجدیدپذیر کشور نسبت به نیاز مصرف در بخش های شرب، کشاورزی، صنعت و نیاز زیست محیطی کاسته شده است و مسئولان به فکر استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب هستند که تاکنون فقط برای تأمین موارد فوق استفاده می شد، اما اخیرا در حال بررسی طرح هایی از جمله تامین آب مصرفی با استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب در استانهای مازندران و همدان هستند.
کلیت این طرح ها که در تصفیه چندباره و دقیق پساب فاضلاب شهرها و روستاها و حذف تمامی مواد مخلوط و محلول خلاصه می شود که به دنبال آن آب مقطر تهیه شده و سپس با افزودن املاح مورد نیاز، آب قابل شرب بدست می آید.
در کشورهایی چون امریکا نیز تحقیقات در این زمینه آغاز شده و در بخشی از کشور ژاپن که در انجام تحقیقات تصفیه فاضلاب کشوری پیشرو است، تأمین آب شرب از پساب فاضلاب اجرایی شده است.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به کمک نیاز دارید؟با ما گفتگو کنید