احداث ۱۹۷ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در دولت یازدهم

تهران- ایرنا- از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال، بیش از 197 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و فرعی در سراسر کشور احداث شده است. به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد، از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال 177 هزار و 900 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و 19 هزار و 129 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی احداث شده است. احداث شبکه های آبیاری و زهکشی به منظور تکمیل چرخه استفاده از آب در بخش کشاورزی و ایجاد تولید پایدار در دستور کار قرار گرفته است. با توجه به اینکه هر 2 هکتار شبکه آبیاری و زهکشی یک نفر اشتغال مستقیم و 0.5 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند، ساخت 177 ...
13 جولای, 2017

تهران- ایرنا– از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال، بیش از ۱۹۷ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و فرعی در سراسر کشور احداث شده است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، آمارهای وزارت نیرو نشان می دهد، از ابتدای دولت یازدهم تا پایان اردیبهشت ماه امسال ۱۷۷ هزار و ۹۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و ۱۹ هزار و ۱۲۹ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی فرعی احداث شده است.
احداث شبکه های آبیاری و زهکشی به منظور تکمیل چرخه استفاده از آب در بخش کشاورزی و ایجاد تولید پایدار در دستور کار قرار گرفته است.
با توجه به اینکه هر ۲ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی یک نفر اشتغال مستقیم و ۰٫۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند، ساخت ۱۷۷ هزار و ۹۰۰ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی و ۱۹ هزار و ۱۲۹ هکتار شبکه آبیاری و زهکشی حدود ۱۵۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.
گزارش های وزارت نیرو حاکیست، با توجه به حاصلخیز بودن اراضی خوزستان و ایلام، ‌طرح احداث ۵۵۰ هزار هکتار شبکه در دولت یازدهم با هدف حداکثر انطباق بر اراضی سنتی موجود و در قالب بهبود روش آبیاری و کاهش مصرف فعلی آب آغاز شده است.
همچنین در راستای اعمال نظام حسابداری آب و کنترل برداشت از منابع آب سطحی برای مصارف کشاورزی بخصوص در شبکه های آبیاری و زهکشی، ۸۸۶ نقطه تحویل آب به ابزارهای اندازه گیری حجمی تجهیز شده اند که این تعداد بیش از ۹ برابر عملکرد دولت نهم و دهم (۹۲ نقطه) است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو هفته گذشته درباره احداث شبکه های آبیاری و زهکشی گفت: احداث این شبکه ها هم به توسعه کشاورزی و هم موجب استفاده بهینه از آب می شود تا آب با تلفات و هدر رفت کمتر به دست کشاورزان برسد.
شبکه آبیاری و زهکشی ۲، ۳ ، ۴ و ۵ دشت ارایض شوش در شمال خوزستان روز دوشنبه گذشته (۱۹ تیرماه) با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. این پروژه های آبیاری و زهکشی در محدوده غرب رودخانه کرخه و ۴۳ کیلومتری غرب شهر الوان (عبدالخان) در زمین های موسوم به دشت ارایض اجرا شده اند.

خبر اصلی را در اینجا بخوانید.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.