آب شرب تهرانی ها جیره بندی می شود؟

خبرآنلاین: این در شرایطی است که امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها، در وضعیت نامناسب‌تری نسبت به سال گذشته قرار داریم. براین اساس بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت آنکه مدیریت مصرف توسط شهروندان تهرانی صورت نگیرد احتمال سهمیه بندی آب در تهران قوت خواهد گرفت. براساس اظهارات معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران ، درهفته گذشته باتوجه به افزایش دمای هوا به 36 درجه سانتی‌گراد، متاسفانه مصرف آب تهران به رکورد سه میلیون و 200 هزار متر مکعب در روز رسید؛ با این‌حال حتی در روزهای گرم سال نیازمند دقت در مصرف آب هستیم. علیرضا نوذری‌پور با بیان اینکه امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها، در وضعیت نامناسب‌تری نسبت به سال گذشته قرار داریم افزود: میانگین بارندگی در سطح ...
22 ژوئن, 2013

خبرآنلاین: این در شرایطی است که امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها، در وضعیت نامناسب‌تری نسبت به سال گذشته قرار داریم.

براین اساس بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت آنکه مدیریت مصرف توسط شهروندان تهرانی صورت نگیرد احتمال سهمیه بندی آب در تهران قوت خواهد گرفت.

براساس اظهارات معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران ، درهفته گذشته باتوجه به افزایش دمای هوا به ۳۶ درجه سانتی‌گراد، متاسفانه مصرف آب تهران به رکورد سه میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز رسید؛ با این‌حال حتی در روزهای گرم سال نیازمند دقت در مصرف آب هستیم.

علیرضا نوذری‌پور با بیان اینکه امسال هم از نظر بارندگی و هم ذخیره سدها، در وضعیت نامناسب‌تری نسبت به سال گذشته قرار داریم افزود: میانگین بارندگی در سطح کشور، ۲۵۰ میلی‌متر و در استان تهران، ۲۳۰ میلی‌متر است. امسال نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش بارندگی داریم و این موجب شده ذخیره سدها در استان تهران ۴۰ درصد کاهش داشته باشد.

وی در خصوص وضعیت مصرف آب در تهران گفت: در طول سال در شهر تهران یک میلیارد مترمکعب آب تصفیه و توزیع می‌شود که در روزهای مختلف سال با توجه به گرمای هوا، میزان مصرف تغییر می‌کند؛ درهفته گذشته باتوجه به افزایش دمای هوا به ۳۶ درجه سانتی‌گراد، متاسفانه مصرف آب تهران به رکورد سه میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب در روز رسید؛ با این‌حال حتی در روزهای گرم سال نیازمند دقت در مصرف آب هستیم.

نوذری‌پور با بیان اینکه ۸۰ درصد آب خانگی در حمام، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه، مصرف می‌شود گفت: این سه بخش‌، نیاز به مدیریت دارند و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، کاهش زمان شست‌وشو و استحمام در کاهش میزان مصرف این بخش‌ها بسیار موثر است. وی با بیان اینکه آب یک سرمایه کلی است اظهار داشت: متاسفانه آب به محض مصرف، تبدیل به فاضلاب می‌شود و زمان طولانی نیاز دارد تا دوباره به چرخه برگردد.

البته آبفای استان تهران، پروژه جمع‌آوری فاضلاب را در دست اجرا دارد که در سال‌های اخیر رشد زیادی داشته است؛ هم‌اکنون در جنوب تهران تصفیه‌‌خانه‌هایی داریم که بین پنج تا هشت متر مکعب فاضلاب‌ را تصفیه می‌کنند و برای کشاورزی در دشت‌های ورامین استفاده می‌شود.

وی افزود: ما اعتقاد داریم باید آب در نقطه اقتصادی خودش به متقاضی ارائه شود. با توجه به اینکه قیمت هر متر مکعب آب بین یک سوم تا یک چهارم قیمت تمام شده تولید آن است انگیزه برای کاهش مصرف، ضعیف است.

با اینکه فرهنگ دینی و ملی ما برای آب، قداست قائل است اما متاسفانه شاهد هستیم که سرانه مصرف آب در تهران بسیار بیشتر از بسیاری شهرهای پرآب اروپا است که میانگین بارندگی آن‌‌ها حدود ۱۰۰۰میلی‌متر است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری آبفای استان تهران افزود: در سطح استان تهران به ازای هر نفر ۲۶۰ لیتر آب تولید می‌شود که در بخش خانگی به ازای هر نفر در شبانه‌روز، ۲۰۰ لیتر مصرف می‌شود در صورتی که این میزان در برخی مراکز کشورهای اروپایی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ لیتر در شبانه‌روز است؛ بنابراین ما باید تاکید ویژه‌ای در بخش مدیریت مصرف آب داشته باشیم که این امر هم تلاش دولت و شرکت‌های آب و فاضلاب را می‌طلبد و هم همکاری مردم را.

وی با تاکید بر اینکه باید به سرانه مصرف ۱۰۰ تا ۱۳۵ لیتر آب به ازای هر نفر در استان تهران برسیم افزود: اگر این کار را نکنیم متاسفانه آینده خوبی در پیش رو نخواهیم داشت. در سال ۱۳۳۵ در کشور به ازای هر نفر، ۷۰۰۰ متر مکعب سرانه آب تجدیدپذیر وجود داشت که متاسفانه این میزان در حال حاضر به ۱۷۰۰ متر مکعب در سال کاهش یافته است.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.