آب شربی که حتی برای شستشو هم مناسب نیست!

آلودگی و کدر بودن آب شبکه آبرسانی در نخل‌نقی/ توزیع نوبتی آب در عسلویه احمد نجفی یکی از شهروندان نخل تقی می‌گوید: مشکل آلودگی و کدر بودن آب شبکه آبرسانی به حدی است که مردم را مجبور به خرید آب شرب معدنی می‌کند و حتی این آب برای شستن ظروف و دیگر وسائل هم کاربرد ندارد. وی گفت: مردم این شهر از مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر عاجزانه می خواهند به این موضوع توجه ویژه و کافی کرده و مشکل آب آشامیدنی این شهر را حل کنند. نجفی افزود: عسلویه و نخل تقی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پایتخت انرژی ایران قرار دارد و خط آبرسانی کوثر از کنار شهر به استان هرمزگان هدایت می‌شود ولی مردم این شهرستان از بی‌آبی رنج می‌برند. رضا خرسندی شهروند عسلویه هم گفت: آب در شهر ...
27 جولای, 2013

آلودگی و کدر بودن آب شبکه آبرسانی در نخل‌نقی/ توزیع نوبتی آب در عسلویه
احمد نجفی یکی از شهروندان نخل تقی می‌گوید: مشکل آلودگی و کدر بودن آب شبکه آبرسانی به حدی است که مردم را مجبور به خرید آب شرب معدنی می‌کند و حتی این آب برای شستن ظروف و دیگر وسائل هم کاربرد ندارد.
وی گفت: مردم این شهر از مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر عاجزانه می خواهند به این موضوع توجه ویژه و کافی کرده و مشکل آب آشامیدنی این شهر را حل کنند.
نجفی افزود: عسلویه و نخل تقی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پایتخت انرژی ایران قرار دارد و خط آبرسانی کوثر از کنار شهر به استان هرمزگان هدایت می‌شود ولی مردم این شهرستان از بی‌آبی رنج می‌برند.
رضا خرسندی شهروند عسلویه هم گفت: آب در شهر عسلویه بصورت نوبت بندی توزیع می‌شود؛ آیا این عدالت است که شهرستانی که انرژی گاز بسیاری از نقاط جهان و تمام استان‌های کشور را تامین می‌کند خودش از کم آبی در رنج و فلاکت باشد.
عسلویه روزانه با كمبود ۷۰۰۰ متر مكعب آب آشاميدني روبه رو است
فرماندار عسلویه با بیان اینکه بخشی از آب شرب منطقه از دستگاه‌های آب شیرین تولید می‌شود، افزود: کدورت آب آشامیدنی ناشی از توليد آب آشاميدني از طريق دريا، به دليل شستشوي مخازن تاسيسات آب شيرين كن منطقه ويژه، مقداري خوردگي لوله ها وارد شبكه توزيع شده است كه اين امر كدري آب موجود در شبكه را افزايش داده است.
مجید محمودی با بیان اینکه آب آشاميدني نخل تقي هيچ گونه مشكل بهداشتي ندارد افزود: با اين وجود براساس آزمايش هاي انجام شده آب آشاميدني نخل تقي هيچ گونه مشكل بهداشتي ندارد و مردم با اطمينان مصرف كنند.
وی افزود: همچنين براي كاهش نگراني مردم بزودي شبكه موجود نيز شستشو خواهد شد تا كدري آب برطرف شود.
فرماندار عسلويه سهمیه آب شرب به اين شهرستان را براساس سرشماري جمعيت سال ۸۵ اعلام کرد و افزود: این میزان سهمیه باعث شده تا روزانه شهرستان عسلویه با كمبود هفت هزار متر مكعب آب آشاميدني روبه رو شود.
وی منابع تامين آب شهرستان عسلويه را خط آبرسانی كوثر، چاه‌های آب شرب منطقه و دستگاه آب شيرين كن سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به ميزان روزانه ۱۳هزار و۵۰۰ متر مكعب عنوان کرد.
وي يادآورشد: با توجه به مشكلات جدي ايجاد شده در توازن آب مورد نياز و دريافتي، پيگيري‌هاي زيادي با مسئولان شركت آبرساني خليج فارس و شركت‌هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي استان بوشهر انجام شده است که مسئولان يادشده اعلام كرده‌اند به دليل پايين بودن توان و ظرفيت خط كوثر امكان افزايش سهمیه آب به اين شهرستان وجود ندارد.
راهكار جبران کمبود آب شرب استان ايجاد خط دوم آبرسانی كوثر است
محمودي با اشاره به اینکه راهكار اصلي جبران کمبود آب شرب مورد نياز استان بوشهر ايجاد خط دوم آبرسانی كوثر است تصریح کرد: اجرای این طرح که نقش مهم و حیاتی در تامین کمبود آب شرب مردم دارد باید بعنوان يك پروژه ملي تعريف و تامين اعتبار شود.
فرماندار عسلويه آب دریافتی از خط آبرسانی کوثر را روزانه ده هزار متر مكعب اعلام کرد و گفت: علاوه بر آن روزانه سه هزارو ۵۰۰ متر مكعب آب مورد نياز جمعيت ۱۱هزارو ۵۰۰ نفري شهر نخل تقی از توابع شهرستان عسلویه از طريق آب شيرين كن منطقه ويژه تامين مي شود.
محمودي با بیان اینکه آب آشامیدنی نخل تقی هیچگونه مشکل بهداشتی ندارد افزود: براساس آزمايش هاي انجام شده آب آشاميدني نخل تقي هيچ گونه مشكل بهداشتي ندارد و مردم با اطمينان مصرف كنند.
فرماندار عسلویه از شستشوی شبکه آبرسانی خبر داد و افزود: براي كاهش نگراني مردم بزودي شبكه آبرسانی موجود شستشو خواهد شد تا كدري آب برطرف شود.
وي توزیع آب شرب مردم نخل تقی از مخزن ۱۰هزار متر مکعبی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: طرحي پيش بيني شده است تا آب مصرفي مردم نخل نقي پيش از ورود به شبكه توزيع، به مخزن ده هزار متر مكعبي اين شهرستان منتقل و پس از مخلوط شدن با آب خط كوثر وارد شبكه شود.
فرماندار عسلويه يادآورشد: براي تحقق اين مهم بايد به طول چهاركيلومتر خط انتقال آب ايجاد شود که برای این طرح چهار ميليارد ریال اعتبار نیاز است.
لزوم افزایش آب ورودی از خط کوثر به میزان ۵هزار متر مکعب
در همین حال مدیر امور آب و فاضلاب عسلویه و نخل تقی گفت: آب شرب عسلویه هر چند کفاف ۲ هزار مشترک این شهر نمی‌دهد ولی با نوبت بندی توانسته‌ایم توزیع آب در این شهر را مدیریت کنیم.
عباس سرخوش با اشاره به مشکل آب شرب نخل تقی افزود: نخل تقی که دارای سه هزار مشترک آب است روزانه به ۳ هزار و ۲۰۰ مترمکعب آب نیاز دارد و این در حالی است که میزان آب ورودی به شبکه آبرسانی این شهر از دستگاه‌های شیرین کن ۲هزار و ۷۰۰ متر مکعب است.
وی گفت : دستگاه‌های آب شیرین کن در شهر نخل تقی هر ساله نیاز به رنگ آمیزی و شستشو دارد که بخشی از این کار انجام شده است و تنها ۳۰ درصد شبکه آبرسانی دچار مشکل کدروت آب است که در تلاش هستیم این کدروت را برطرف کنیم.
مدیر امور آب و فاضلاب عسلویه و نخل تقی یکی از راهکارهای اساسی برای برطرف کردن مشکل آب آشامیدنی نخل تقی را تامین آب شرب این شهر از خط آبرسانی کوثر دانست و گفت: اینک خطوط انتقال آب این شهرستان، جوابگوی انتقال روزانه ۲هزار و ۳۰۰ متر مکعب آب است این در حالی است که با افزایش سهمیه آب از خط آبرسانی کوثر به ۲ برابر، باید ظرفیت خطوط انتقال آب در این شهرستان نیز افزایش یابد.
وی گفت: در حال حاضر روزانه ۲هزار و ۳۰۰ مترمکعب آب از خط آبرسانی کوثر در شهر عسلویه توزیع می‌شود که با نوبت بندی مشکل مردم برطرف شده است.
سرخوش تاکید کرد: افزایش آب ورودی از خط کوثر به میزان ۵هزار متر مکعب با توجه به وجود مخزن ۱۰هزار متر مکعبی در عسلویه مشکل آب شرب مردم نخل تقی و عسلویه را برطرف می‌کند.
وی با اشاره به اعتبارات در سفر سال ۹۰ مقام معظم رهبری به عسلویه گفت: در این سفر برای توسعه و نوسازی شبکه‌های آبرسانی کنگان ،نخل تقی ، بنک و عسلویه ۲۰ میلیارد ریال مصوب شد که ۳میلیارد ریال آن به عسلویه اختصاص دارد.
سرخوش یادآور شد: از تمام امکانات و توانمندی موجود برای بهبود وضعیت آب آشامیدنی شهرستان عسلویه بهره می‌بریم و هیچ فرصتی را هدر نخواهیم داد.t

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.