آب آشامیدنی اردبیل در وضعیت نابسامانی قرار دارد

به گفته فرماندار اردبیل در جلسه بررسی مشکلات کیفی آب این شهر مشکل آلودگی آب شرب اردبیل سابقه طولانی دارد و هنوز متاسفانه رفع نشده است. وی افزود: آب شرب اردبیل و سرعین از سد یامچی که به منظور تامین آب کشاورزی احداث شده بود تامین می‌شود و بنده از روزی که به فرمانداری اردبیل آمدم مشکلات مربوط به آلودگی آب را پیگیری میکنم . سد یامچی که از آن برای تامین آب شرب مردم مورد بهره برداری قرار گرفته ، درپایین دست شهرستان نیر و 22 روستا واقع شده است و خروجی تعدادی آبگرم درمانی می‌باشد ،که روزانه بخصوص در فصول گرما اغلب مسافران، آنهایی که بعضاً مبتلا به امراض جلدی می باشند برای درمان به این آبگرم‌ها رجوع میکنند. علاوه بر این پسماندهای فاضلاب‌های شهری، فضولات حیوانی و انسانی و... ...
29 اکتبر, 2015

به گفته فرماندار اردبیل در جلسه بررسی مشکلات کیفی آب این شهر مشکل آلودگی آب شرب اردبیل سابقه طولانی دارد و هنوز متاسفانه رفع نشده است.
وی افزود: آب شرب اردبیل و سرعین از سد یامچی که به منظور تامین آب کشاورزی احداث شده بود تامین می‌شود و بنده از روزی که به فرمانداری اردبیل آمدم مشکلات مربوط به آلودگی آب را پیگیری میکنم .
سد یامچی که از آن برای تامین آب شرب مردم مورد بهره برداری قرار گرفته ، درپایین دست شهرستان نیر و ۲۲ روستا واقع شده است و خروجی تعدادی آبگرم درمانی می‌باشد ،که روزانه بخصوص در فصول گرما اغلب مسافران، آنهایی که بعضاً مبتلا به امراض جلدی می باشند برای درمان به این آبگرم‌ها رجوع میکنند. علاوه بر این پسماندهای فاضلاب‌های شهری، فضولات حیوانی و انسانی و… بدون نظارت و کنترل به محدوده آبریز منطقه وارد شده که آلودگی آن سالهاست یکی از دغدغه‌های اساسی مردم است، بعلاوه خط انتقال آب سد تا تصفیه خانه بدون رعایت فاصله و تصفیه خانه بدون در نظر گرفتن اصول فنی احداث گردیده و مجهز به امکانات میکروب زدایی نمی‌باشد بنابراین مشکلات آب شرب در شهر اردبیل بیانگر نیاز مردم این شهر به دستگاه تصفیه آب خانگی میباشد .
کارشناسان بهداشتی بر این اعتقادند که از ترکیب کلر زنی‌های آمیخته با مواد شوینده‌ مصرف شده در منازل و آبگرمها و… بسیار مضر و عامل برخی بیماری‌های خطرناک است و سلامت انسانها را به خطر می‌اندازد.
در حال حاضر طبق آمار‌های وزارت بهداشت و درمان، میانگین درصد بیماری‌های مسری از قبیل بیماریهای عفونی،انگلی،ریوی،کبدی،داخلی،روده،معده و انواع سرطان‌های داخلی و … بین مردم اردبیل و سرعین بیش از میانگین کشوری می‌باشد و روزبروز به این مشکل در منطقه افزوده می گردد.

لطفا دیدگاه خود را ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.